Realme Q3s
15 Oct 2021

| 6.59 inches 1080 x 2400 pixels | |
|
48 MP
4K@30fps | |
| 6 GB 128 GB | |
|
|
5000 mAh Fast charging 18W |
6.59 " 1080 x 2400 pixels, | 48 MP 4K@30fps, | 6 GB Snapdragon 778G | 5000 mAh Fast charging 18W |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Body | |
| Dimension | 162.5 x 74.8 x 8.5 mm (6.40 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.59 inches, 104.8 cm2 (~86.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~399 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Secondary | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide) |
| Feature | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | Unspecified |
| RAM | 6 GB 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Chipset | Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.9 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | Unspecified |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Color | Black, Silver |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 18W |
Realme Q3s Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Realme Q3s Full Specifications
| Network | Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| CDMA 800 | ||
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| CDMA2000 1xEV-DO | ||
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 5G bands | 1, 28, 41, 77, 78 SA/NSA | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | Announced | 2021, October 19 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2021, November 01 |
| Body | Dimensions | 164.4 x 75.8 x 8.5 mm (6.47 x 2.98 x 0.33 in) |
|---|---|---|
| Weight | 199 g (7.02 oz) | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 144Hz, 600 nits |
|---|---|---|
| Size | 6.6 inches, 104.3 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Platform | OS | Android 11, Realme UI 2.0 |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) | |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Adreno 642L |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Main Camera | Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie camera | Single | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide) |
|---|---|---|
| Features | HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS | |
| NFC | No | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 30W wired, 50% in 25 min |
| Misc | Colors | Aurora, Dark Blue |
|---|---|---|
| Price | About 200 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***