Realme V23
15 Apr 2022

| 6.58 inches 1080 x 2408 pixels | |
|
48 MP
1080p@30fps | |
| 4 GB 128 GB | |
|
|
5000 mAh |
6.58 " 1080 x 2408 pixels, | 48 MP 1080p@30fps | 4 GB MediaTek Dimensity | 5000 mAh |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2022 |
| Body | |
| Dimension | 163.8 x 75.1 x 8.1 mm (6.45 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Midnight Black, Aurora Green, Sunrise Blue |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
Realme V23 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Realme V23 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | LTE | |
| 5G bands | SA/NSA | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | Announced | 2022, April 14 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, April 14 |
| Body | Dimensions | 163.8 x 75.1 x 8.1 mm (6.45 x 2.96 x 0.32 in) |
|---|---|---|
| Weight | 190 g (6.70 oz) | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 90Hz, 600 nits (HBM) |
|---|---|---|
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Platform | OS | Android 12, Realme UI 3.0 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC |
|---|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Main Camera | Dual | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | No | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 33W wired, 50% in 28 min |
| Misc | Colors | Black, Gradient |
|---|---|---|
| Price | About 240 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***