Itel S17
16 Apr 2022

| 6.6 inch HD+ 720 x 1600 | |
|
8 MP
720p | |
| 1 GB 16 GB | |
|
|
4000 mAh |
6.6 " HD+ 720 x 1600 | 8 MP 720p | 1 GB UniSoC SC9832E | 4000 mAh |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April 2022 |
| Body | |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inch HD |
| Resolution | HD+ 720 x 1600 pixels |
| Camera | |
| Primary | 8 MP 0.3 MP 0.3 MP |
| Feature | Autofocus, LED flash, 4x zoom, depth |
| Video | 720p |
| Secondary | 5 MP |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 128 GB |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 16 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0 |
| Features | |
| OS | Android 11 (Go Edition) |
| Chipset | UniSoC SC9832E (28 nm) |
| CPU | Quad-core, 1.4 GHz |
| GPU | Mali T820 MP1 |
| Sensor | Fingerprint, Accelerometer, Proximity |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Multicolor Green, Sky Blue, Deep-Ocean Black |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
Itel S17 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Itel S17 Full Specifications
Itel S17 price in Bangladesh:
Recently Itel introduced Itel S17 smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Itel S17 price in Bangladesh is not announce yet and also which is not currently available on Bangladeshi online and offline market.Itel S17 Full Specifications:
It measures and weights . This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Itel S17 is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display with 6.6 inch HD display. It’s quite possible for Itel S17 that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Itel S17 offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 1 GB of RAM & 16 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, microUSB 2.0 charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint, Accelerometer, Proximity all are present on this device. As for the key highlights, Itel S17 powered by UniSoC SC9832E (28 nm) processor with Mali T820 MP1. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 11 (Go Edition). Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Multicolor Green, Sky Blue, Deep-Ocean Black.Itel S17 Camera Information:
Itel S17 will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 8 MP & 0.3 MP & 0.3 MP. This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 5 MP camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.ItelS17 Battery:
ItelS17 is powered by a Non-removable Li-Po 4000 mAh battery battery. For charging, you will get charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***