Lenovo Legion 2 Pro
03 Apr 2021

| 6.92 inches 1080 x 2460 pixels | |
|
64 MP
4K@30fps | |
| 12 GB 128 GB | |
|
|
Fast charging |
6.92 " 1080 x 2460 pixels | 64 MP 4K@30fps, | 12 GB Snapdragon 888 | Fast charging |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2021 |
| Body | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 144Hz, HDR10+ |
| Size | 6.92 inches, 113.7 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~388 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 64 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide) |
| Feature | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, gyro-EIS |
| Secondary | Motorized pop-up 20 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/3.1", 0.9µm |
| Feature | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps |
| Memory | |
| Card | No |
| RAM | 12 GB 16 GB |
| Storage | 128 GB 256 GB 512 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Usb | Two USB Type-C, USB On-The-Go |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 11, Legion OS |
| Chipset | Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Color | Black |
| Battery | |
| Charging | Fast charging |
Lenovo Legion 2 Pro Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Lenovo Legion 2 Pro Full Specifications
Lenovo Legion 2 Pro price in Bangladesh:
Recently Lenovo introduced Lenovo Legion 2 Pro smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Lenovo Legion2 Pro price in Bangladesh is not announce yet and also which is not currently available on Bangladeshi online and offline market.Lenovo Legion 2 Pro Full Specifications:
It measures and weights . This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Lenovo Legion2 Pro is outstanding as well. This smartphone features with AMOLED, 144Hz, HDR10+ display with 6.92 inches, 113.7 cm2 display. It’s quite possible for Lenovo Legion2 Pro that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Lenovo Legion2 Pro offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 12 GB & 16 GB of RAM & 128 GB & 256 GB & 512 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, Two USB Type-C, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass all are present on this device. As for the key highlights, Lenovo Legion 2 Pro powered by Snapdragon 888 5G (5 nm) processor with Adreno 660. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 11, Legion OS. Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Black.Lenovo Legion 2 Pro Camera Information:
Lenovo Legion2 Pro will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 64 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF & 16 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide). This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you Motorized pop-up 20 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/3.1", 0.9µm camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Lenovo Legion2 Pro Battery:
Lenovo Legion2 Pro is powered by a battery. For charging, you will get Fast charging charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***