Lava Z2s
23 Jul 2021

| 6.51 inches 720 x 1600 pixels | |
|
8 MP
1080p@30fps | |
| 2 GB 32 GB | |
|
|
5000 mAh |
6.51 " 720 x 1600 pixels, | 8 MP 1080p@30fps | 2 GB MediaTek Helio | 5000 mAh |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSPA |
| 4G | LTE |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | January, 2021 |
| Body | |
| Dimension | 164.5 x 75.8 x 9 mm (6.48 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.51 inches, 102.3 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Camera | |
| Primary | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm, AF |
| Feature | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | MediaTek Helio G35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Sensor | Accelerometer |
| Radio | FM Radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Striped Blue |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
Lava Z2s Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Lava Z2s Full Specifications
Lava Z2s price in Bangladesh:
Recently Lava introduced Lava Z2s smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Lava Z2s price in Bangladesh is not announce yet and also which is not currently available on Bangladeshi online and offline market.Lava Z2s Full Specifications:
It measures 164.5 x 75.8 x 9 mm (6.48 x 2.98 x 0.35 in) and weights 190 g (6.70 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Lava Z2s is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD display with 6.51 inches, 102.3 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for Lava Z2 s that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Lava Z2s offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 2 GB of RAM & 32 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Accelerometer all are present on this device. As for the key highlights, Lava Z2 s powered by MediaTek Helio G35 (12 nm) processor with PowerVR GE8320. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 11 (Go edition). Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Striped Blue.Lava Z2s Camera Information:
Lava Z2s will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm, AF. This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 5 MP, f/2.2, (wide) camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Lava Z 2s Battery:
Lava Z2 s is powered by a Li-Po 5000 mAh, non-removable battery. For charging, you will get charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***