Lenovo K13 Note
13 May 2021

| 6.5 inches 720 x 1600 pixels | |
|
48 MP
1080p@30fps | |
| 4 GB 128 GB | |
|
|
5000 mAh Charging 10W |
6.5 " 720 x 1600 pixels, | 48 MP 1080p@30fps | 4 GB Qualcomm SM4250 | 5000 mAh Charging 10W |
| Price | ৳ 14,990 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2021, June 22 |
| Body | |
| Dimension | 165.2 x 75.7 x 9.1 mm (6.50 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| GPU | Adreno 610 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Color | Aurora Gray, Pearl Sakura |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Charging 10W |
Lenovo K13 Note Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Lenovo K13 Note Full Specifications
K13 Note price in Bangladesh:
Recently Lenovo introduced Lenovo K13 Note smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. K13 Note price in Bangladesh is not announce yet and also which is not currently available on Bangladeshi online and offline market.K13 Note Full Specifications:
It measures 165.2 x 75.7 x 9.1 mm (6.50 x 2.98 x 0.36 in) and weights 200 g (7.05 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Lenovo K13 Note is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD display with 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for K13 Note that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Lenovo K13 Note offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 4 GB of RAM & 128 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, USB Type-C 2.0 charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity all are present on this device. As for the key highlights, Lenovo K13 Note powered by Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) processor with Adreno 610. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 11. Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Aurora Gray, Pearl Sakura.K13 Note Camera Information:
Lenovo K13 Note will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF & 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm & 2 MP, f/2.4, (macro) & 2 MP, f/2.4, (depth). This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0", 1.12µm camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.K13 Note Battery:
Lenovo K13 Note is powered by a Li-Po 5000 mAh, non-removable battery. For charging, you will get Charging 10W charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***