Meizu 18x
11 Oct 2022

| 6.67 inches 1080 x 2400 pixels | |
|
64 MP
1080p@30fps | |
| 8 GB 128 GB | |
|
|
4300 mAh Fast charging 30W |
6.67 " 1080 x 2400 pixels, | 64 MP 1080p@30fps | 8 GB Qualcomm SM8250-AC | 4300 mAh Fast charging 30W, |
| Price | ৳ 35,500 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 41, 78, 79 SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2021, September 22 |
| Body | |
| Dimension | 165.1 x 76.4 x 8 mm (6.5 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Display | |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, 500 nits (typ), 700 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Camera | |
| Primary | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | No |
| RAM | 8 GB 12 GB |
| Storage | 128 GB 256 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 ?/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 11, Flyme 9.2 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS |
| Color | Light Blue, White, Gray |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 4300 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 30W, 70% in 30 min, 100% in 60 min (advertised) Power Delivery 3.0 Quick Charge 4+ |
Meizu 18x Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Meizu 18x Full Specifications
Meizu18x price in Bangladesh:
Recently Meizu introduced Meizu 18 x smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Meizu 18x price in Bangladesh is not announce yet and also which is not currently available on Bangladeshi online and offline market.Meizu 18x Full Specifications:
It measures 165.1 x 76.4 x 8 mm (6.5 x 3.01 x 0.31 in) and weights 189 g (6.67 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Meizu 18x is outstanding as well. This smartphone features with OLED, 1B colors, 120Hz, 500 nits (typ), 700 nits (peak) display with 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for Meizu 18x that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Meizu 18x offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 8 GB & 12 GB of RAM & 128 GB & 256 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.2, A2DP, LE, USB Type-C charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass all are present on this device. As for the key highlights, Meizu 18x powered by Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) processor with Adreno 650 . This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 11, Flyme 9.2 . Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Light Blue, White, Gray.Meizu 18x Camera Information:
Meizu 18x will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97", 0.7µm, PDAF & 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm & 2 MP, f/2.4, (depth). This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 13 MP, f/2.0, (wide) & camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Meizu 18x Battery:
Meizu 18x is powered by a Li-Po 4300 mAh, non-removable battery. For charging, you will get Fast charging 30W, 70% in 30 min, 100% in 60 min (advertised) & Power Delivery 3.0 & Quick Charge 4+ charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***