Meizu 18s Pro
31 Aug 2021

| 6.7 inches 1440 x 3200 pixels | |
|
50 MP
8K | |
| 8 GB 128 GB | |
|
|
4500 mAh Fast charging 40W |
6.7 " 1440 x 3200 pixels, | 50 MP 8K, | 8 GB Qualcomm SM8350 | 4500 mAh Fast charging 40W, |
| Price | ৳ 65,000 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 41, 78, 79 SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2021, September 22 |
| Body | |
| Dimension | 162.5 x 73 x 8.1 mm (6.40 x 2.87 x 0.32 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Display | |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 420 nits (typ), 1300 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 107.6 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~526 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Camera | |
| Primary | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP f/2.4, 79mm (telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom 32 MP, f/2.2, 15mm, 130˚ (ultrawide), 1/2.8", 0.8µm 0.3 MP, TOF 3D, f/1.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K, 4K@30/60fps, 1080p; gyro-EIS, HDR |
| Secondary | 44 MP, f/2.4, (wide), 1/2.65”, 0.7µm |
| Feature | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | No |
| RAM | 8 GB 12 GB |
| Storage | 128 GB 256 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 ?/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 11, Flyme 9.2 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS |
| Color | Blue, White, Gray |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 40W, 40% in 15 min, 100% in 55 min (advertised) Fast wireless charging 40W Reverse wireless charging 10W Power Delivery 3.0 Quick Charge 4+ |
Meizu 18s Pro Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Meizu 18s Pro Full Specifications
Meizu18s Pro price in Bangladesh:
Recently Meizu introduced Meizu18s Pro smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Meizu18s Pro price in Bangladesh is not announce yet and also which is not currently available on Bangladeshi online and offline market.Meizu18s Pro Full Specifications:
It measures 162.5 x 73 x 8.1 mm (6.40 x 2.87 x 0.32 in) and weights 189 g (6.67 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Meizu 18s Pro is outstanding as well. This smartphone features with Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 420 nits (typ), 1300 nits (peak) display with 6.7 inches, 107.6 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for Meizu 18s Pro that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Meizu 18s Pro offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 8 GB & 12 GB of RAM & 128 GB & 256 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.2, A2DP, LE, USB Type-C charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass all are present on this device. As for the key highlights, Meizu 18s Pro powered by Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) processor with Adreno 660 . This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 11, Flyme 9.2 . Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Blue, White, Gray.Meizu 18s Pro Camera Information:
Meizu 18s Pro will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS & 8 MP f/2.4, 79mm (telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom & 32 MP, f/2.2, 15mm, 130˚ (ultrawide), 1/2.8", 0.8µm & 0.3 MP, TOF 3D, f/1.4, (depth). This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 44 MP, f/2.4, (wide), 1/2.65”, 0.7µm & camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Meizu 18s Pro Battery:
Meizu 18s Pro is powered by a Li-Po 4500 mAh, non-removable battery. For charging, you will get Fast charging 40W, 40% in 15 min, 100% in 55 min (advertised) & Fast wireless charging 40W & Reverse wireless charging 10W & Power Delivery 3.0 & Quick Charge 4+ charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***