Micromax Bharat 5
03 Feb 2018

| 5.2 inches 720 x 1280 pixels | |
|
5 MP
1080p@30fps | |
| 1 GB 16 GB | |
|
|
5000 mAh |
5.2 " 720 x 1280 pixels, | 5 MP 1080p@30fps | 1 GB Mediatek MT6737 | 5000 mAh |
| Price | ৳ 5,990 |
| General | |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | December , 2017 |
| Body | |
| Dimension | 149.5 x 73.5 x 9.8 mm (5.89 x 2.89 x 0.39 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Display | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, LED flash |
| Feature | Geo-tagging |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 5 MP, LED flash |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 64 GB (uses SIM 2 slot) |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 16 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Sensor | Accelerometer |
| Radio | Fm Radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Black |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
Micromax Bharat 5 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Micromax Bharat 5 Full Specifications
Micromax Bharat 5 price in Bangladesh:
Recently Micromax introduced Bharat5 smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Micromax Bharat 5 price in Bangladesh is 5990 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Micromax Bharat 5 Full Specifications:
It measures 149.5 x 73.5 x 9.8 mm (5.89 x 2.89 x 0.39 in) and weights 170 g (6.00 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Micromax Bharat5 is outstanding as well. This smartphone features with Capacitive touchscreen, 16M colors display with 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for Micromax Bharat 5 that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Bharat 5 offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 1 GB of RAM & 16 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.0, A2DP, microUSB 2.0, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Accelerometer all are present on this device. As for the key highlights, Micromax Bharat 5 powered by Mediatek MT6737 processor with . This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 7.0 (Nougat). Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Black.Bharat 5 Camera Information:
Micromax Bharat5 will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 5 MP, LED flash. This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 5 MP, LED flash camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Bharat5 Battery:
Micromax Bharat5 is powered by a Non-removable Li-Po 5000 mAh battery battery. For charging, you will get charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***