Micromax In 1b
03 Nov 2020

| 6.52 inches 720 x 1560 pixels | |
|
13 MP
1080p@30fps | |
| 2 GB 32 GB | |
|
|
5000 mAh Charging 10W Reverse |
6.52 " 720 x 1560 pixels, | 13 MP 1080p@30fps | 2 GB MediaTek Helio | 5000 mAh Charging 10W Reverse |
| Price | ৳ 8,000 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | November, 2020 |
| Body | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 104.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~264 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | Dual 13 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 2 GB 4 GB |
| Storage | 32 GB 64 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android |
| Chipset | MediaTek Helio G35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Radio | Unspecified |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Blue, Purple, Green |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Charging 10W Reverse charging |
Micromax In 1b Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Micromax In 1b Full Specifications
Micromax In 1b price in Bangladesh:
Recently Micromax introduced Micromax In 1b smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Micromax In 1b price in Bangladesh is 8000 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Micromax In 1b Full Specifications:
It measures and weights . This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Micromax In 1b is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD display with 6.52 inches, 104.4 cm2 display. It’s quite possible for Micromax In 1b that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Micromax In 1b offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 2 GB & 4 GB of RAM & 32 GB & 64 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity all are present on this device. As for the key highlights, Micromax In 1b powered by MediaTek Helio G35 (12 nm) processor with PowerVR GE8320. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android. Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Blue, Purple, Green.In 1b Camera Information:
Micromax In 1 b will give you the opportunity to capture your moments as this device provides Dual 13 MP, f/1.8, (wide), AF & 2 MP, f/2.4, (depth). This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 8 MP camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Micromax In 1 b Battery:
Micromax In 1 b is powered by a Li-Po 5000 mAh, non-removable battery. For charging, you will get Charging 10W & Reverse charging charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***