Realme Narzo 50i Prime
21 Jun 2022

| 6.5 inches 720 x 1600 pixels | |
|
13 MP
1080p@30fps | |
| 3 GB 32 GB | |
|
|
5000 mAh Reverse charging |
6.5 " 720 x 1600 pixels, | 13 MP 1080p@30fps | 3 GB Unisoc Tiger | 5000 mAh Reverse charging |
| Price | ৳ 9,500 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, June 20 |
| Body | |
| Dimension | 164.1 x 75.6 x 8.5 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 400 nits |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Feature | HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 11, Realme UI Go |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| Sensor | Accelerometer, proximity |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Color | Blue, Green |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Reverse charging |
Realme Narzo 50i Prime Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Realme Narzo 50i Prime Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2022, June 22 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, June 27 |
| Body | Dimensions | 164.1 x 75.6 x 8.5 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
|---|---|---|
| Weight | 182 g (6.42 oz) | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
|---|---|---|
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Platform | OS | Android 11, Realme UI Go |
|---|---|---|
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G57 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM | |
| UFS 2.2 |
| Main Camera | Single | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0", 1.12µm |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 10W wired Reverse wired |
| Misc | Colors | Dark Blue, Mint Green |
|---|---|---|
| Models | RMX3506 | |
| Price | About 90 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***