Realme V20
15 Dec 2022

| 6.5 inches 720 x 1600 pixels | |
|
13 MP
1080p@30fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
5000 mAh 10W wired |
6.5 " 720 x 1600 pixels, | 13 MP 1080p@30fps | 4 GB MediaTek MT6833 | 5000 mAh 10W wired |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, June 13 |
| Body | |
| Dimension | 164.4 x 75.1 x 8.1 mm (6.47 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 13 MP, (wide), PDAF 0.3 MP, f/2.8, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Feature | HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated) |
| RAM | 4 GB 8 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 12, ColorOS 12 |
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Black, Blue |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
Realme V20 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Realme V20 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | LTE | |
| 5G bands | SA/NSA | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | Announced | 2022, June 13 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, June 13 |
| Body | Dimensions | 164.4 x 75.1 x 8.1 mm (6.47 x 2.96 x 0.32 in) |
|---|---|---|
| Weight | 184 g (6.49 oz) | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
|---|---|---|
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.6% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Platform | OS | Android 12, ColorOS 12 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Main Camera | Dual | 13 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0", 1.12µm |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Yes |
|---|---|---|
| Bluetooth | Yes | |
| Positioning | Yes | |
| NFC | Unspecified | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Misc | Colors | Black, Blue |
|---|---|---|
| Models | RMX3611 | |
| Price | About 160 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***