Realme XT 3
05 Jun 2021

| 6.4 inches 1080 x 2340 pixels | |
|
64 MP
2160p@30fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
4000 mAh Fast battery charging |
6.4 " 1080 x 2340 pixels, | 64 MP 2160p@30fps, | 4 GB Qualcomm Snapdragon | 4000 mAh Fast battery charging |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | Rumored |
| Body | |
| Dimension | 158.7 x 75.2 x 8.6 mm (6.25 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Display | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.0 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Camera | |
| Primary | Quad 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Secondary | 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm |
| Feature | HDR |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 4 GB 6 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11, b/g/n, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0 ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 712 |
| CPU | Octa-core (2.3 GHz, Dual-core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360) |
| GPU | Adreno 618 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Pearl White, Pearl Blue |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 4000 mAh |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge 3.0) |
Realme XT 3 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Realme XT 3 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2019, September 13. Released 2019, September |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| Body | Dimensions | 158.7 x 75.2 x 8.6 mm (6.25 x 2.96 x 0.34 in) |
|---|---|---|
| Weight | 183 g (6.46 oz) | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | Super AMOLED |
|---|---|---|
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Platform | OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, Realme UI |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) | |
| GPU | Adreno 616 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM | |
| UFS 2.1 |
| Main Camera | Quad | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | Single | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
|---|---|---|
| Features | HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 4000 mAh, non-removable |
|---|---|---|
| Charging | 20W wired |
| Misc | Colors | Pearl White, Pearl Blue |
|---|---|---|
| Models | RMX1921 | |
| Price | About 290 EUR |
| Our Tests | Performance | AnTuTu: 185193 (v7) GeekBench: 6102 (v4.4) GFXBench: 13fps (ES 3.1 onscreen) |
|---|---|---|
| Display | 447 nits max brightness (measured) | |
| Camera | Photo / Video | |
| Loudspeaker | Voice 68dB / Noise 74dB / Ring 89dB | |
| Audio quality | Noise -92.2dB / Crosstalk -91.4dB | |
| Battery (old) |
Realme XT 4/64 GB Unofficial Price 21000 TK
Realme XT 6/128 GB Unofficial Price 22500 TK
Realme XT 8/128 GB Unofficial Price 25000 TK
Realme XT Full Details

Realme XT smartphone was launched on September 2019. The phone comes with a 6.4-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2340 pixels and an aspect ratio of 19.5:9.
Realme XT is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 712 processor. It comes with 4/6GB of RAM.
The Realme XT runs ColorOS 6 based on Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0 and is powered by a 4,000mAh battery. The Realme XT supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Realme XT on the rear packs a 64-megapixel primary camera with an f/1.8 aperture; a second 8-megapixel camera with an f/2.2 aperture, a third 2-megapixel camera with an f/2.4 aperture and a fourth 2-megapixel camera with an f/2.4 aperture. The rear camera setup has autofocus. It sports a 16-megapixel camera on the front for selfies, with an f/2.0 aperture.
The Realme XT runs Android 9 Pie and packs 64/128GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 256GB) with a dedicated slot. The Realme XT is a dual-SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards.
Connectivity options on the Realme XT include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.00, Micro-USB, FM radio, 3G, and 4G with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Realme XT supports face unlock.
The Realme XT measures 158.7 x 75.2 x 8.6 mm (height x width x thickness) and weighs 183 grams. It was launched in Pearl White, Pearl Blue colours.
Realme XT Unofficial Price in Bangladesh : 22490 Tk
Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***