Samsung F41
19 Dec 2021

| 6.4 inches 1080 x 2340 pixels | |
|
64 MP
4K@30fps | |
| 6 GB 64 GB | |
|
|
6000 mAh Fast charging 15W |
6.4 " 1080 x 2340 pixels, | 64 MP 4K@30fps, | 6 GB | 6000 mAh Fast charging 15W |
| Price | ৳ 21,990 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | October, 2020 |
| Body | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Camera | |
| Primary | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Secondary | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Feature | HDR |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 6 GB 8 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| OS | Android 10, One UI 2.1 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Blue |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 15W |
Samsung F41 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 22,990 (Expected) |
Samsung F41 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2020, October 08. Released 2020, October 16 |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| Body | Dimensions | 159.2 x 75.1 x 8.9 mm (6.27 x 2.96 x 0.35 in) |
|---|---|---|
| Weight | 191 g (6.74 oz) | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | Super AMOLED, 420 nits (peak) |
|---|---|---|
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Platform | OS | Android 10, upgradable to Android 11, One UI 3.1 |
|---|---|---|
| Chipset | Exynos 9611 (10 nm) | |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) | |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM | |
| UFS 2.1 |
| Main Camera | Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio, RDS, recording | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, compass |
|---|---|---|
| Virtual proximity sensing |
| Battery | Type | Li-Po 6000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Misc | Colors | Fusion Black, Fusion Blue, Fusion Green |
|---|---|---|
| Models | SM-F415F/DS, SM-F415F | |
| SAR | 0.38 W/kg (head) | |
| Price | About 200 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***