Samsung Galaxy A03
24 Mar 2022

| 6.5 inches 720 x 1600 pixels | |
|
48 MP
1080p@30fps | |
| 3 GB 32 GB | |
|
|
5000 mAh |
6.5 " 720 x 1600 pixels, | 48 MP 1080p@30fps | 3 GB | 5000 mAh |
| Price | ৳ 11,999 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2021, November 26 |
| Body | |
| Dimension | 164.2 x 75.9 x 9.1 mm (6.46 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Display | |
| Type | PLS TFT |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 5 MP, f/2.2 |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 3 GB 4 GB |
| Storage | 32 GB 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0 |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 11 |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz & 6x1.6 GHz) |
| Radio | Unspecified |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Black, Blue, Red |
| Battery | |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
Samsung Galaxy A03 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Samsung Galaxy A03 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | Announced | 2021, November 26 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, January 21 |
| Body | Dimensions | 164.2 x 75.9 x 9.1 mm (6.46 x 2.99 x 0.36 in) |
|---|---|---|
| Weight | 196 g (6.91 oz) | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | PLS LCD |
|---|---|---|
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Platform | OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI core 5 |
|---|---|---|
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), AF Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 5 MP, f/2.2 |
|---|---|---|
| Video | Yes |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS | |
| NFC | No | |
| Radio | Unspecified | |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|
| Battery | Type | Li-Po 5000 mAh |
|---|
| Misc | Colors | Black, Blue, Red |
|---|---|---|
| Models | SM-A035F, SM-A035F/DS, SM-A035M, SM-A035G | |
| SAR EU | 0.20 W/kg (head) 1.35 W/kg (body) | |
| Price | £ 70.01 |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***