ZTE Axon 30S
11 Oct 2022

| 6.92 inches 1080 x 2460 pixels | |
|
64 MP
4K@30/60fps | |
| 8 GB 128 GB | |
|
|
4200 mAh Fast charging 55W |
6.92 " 1080 x 2460 pixels | 64 MP 4K@30/60fps, | 8 GB Qualcomm SM8250-AC | 4200 mAh Fast charging 55W |
| Price | ৳ 25,000 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, September 26 |
| Body | |
| Dimension | 170.2 x 77.8 x 7.8 mm (6.70 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz |
| Size | 6.92 inches, 107.0 cm2 (~80.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Camera | |
| Primary | 64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, HDR, 10‑bit video |
| Secondary | 16 MP, f/2.5, (wide), under display |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8 GB 12 GB |
| Storage | 128 GB 256 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 12, MyOS 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Black, Blue |
| Battery | |
| Battery | Li-Ion 4200 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 55W USB Power Delivery Quick Charge 4+ |
ZTE Axon 30S Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
ZTE Axon 30S Full Specifications
ZTE Axon30S price in Bangladesh:
Recently ZTE introduced ZTE Axon30S smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. ZTE Axon 30S price in Bangladesh is not announce yet and also which is not currently available on Bangladeshi online and offline market.ZTE Axon30S Full Specifications:
It measures 170.2 x 77.8 x 7.8 mm (6.70 x 3.06 x 0.31 in) and weights 189 g (6.67 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of ZTE Axon 30S is outstanding as well. This smartphone features with AMOLED, 1B colors, 120Hz display with 6.92 inches, 107.0 cm2 (~80.8% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for ZTE Axon 30S that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. ZTE Axon 30S offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 8 GB & 12 GB of RAM & 128 GB & 256 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.1, A2DP, LE, USB Type-C 3.0, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass all are present on this device. As for the key highlights, ZTE Axon 30S powered by Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) processor with Adreno 650 . This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 12, MyOS 12 . Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Black, Blue.ZTE Axon30S Camera Information:
ZTE Axon 30S will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF & 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide) & 5 MP, f/2.4, (macro) & 2 MP, f/2.4, (depth). This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 16 MP, f/2.5, (wide), under display & camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.ZTE Axon 30S Battery:
ZTE Axon 30S is powered by a Li-Ion 4200 mAh, non-removable battery. For charging, you will get Fast charging 55W & USB Power Delivery & Quick Charge 4+ charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***