ZTE S30 Pro
03 Apr 2021

| 6.67 inches 1080 x 2400 pixels | |
|
64 MP
4K@30/60fps | |
| 8 GB 256 GB | |
|
|
4200 mAh Fast charging 55W |
6.67 " 1080 x 2400 pixels, | 64 MP 4K@30/60fps, | 8 GB Snapdragon 768G | 4200 mAh Fast charging 55W |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 7, 8, 4, 12, 17, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | March, 2021 |
| Body | |
| Dimension | 163.5 x 75.2 x 7.8 mm (6.44 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Display | |
| Type | AMOLED, 144Hz, HDR10+, 800 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Secondary | 44 MP |
| Feature | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 11, MyOS 11 |
| Chipset | Snapdragon 768G 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.4 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| Color | Black, Pink/Blue |
| Battery | |
| Battery | Li-Ion 4200 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 55W |
ZTE S30 Pro Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
ZTE S30 Pro Full Specifications
ZTE S30 Pro price in Bangladesh:
Recently ZTE introduced ZTE S30 Pro smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. ZTE S30 Pro price in Bangladesh is not announce yet and also which is not currently available on Bangladeshi online and offline market.ZTE S30 Pro Full Specifications:
It measures 163.5 x 75.2 x 7.8 mm (6.44 x 2.96 x 0.31 in) and weights 183 g (6.46 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of ZTE S30 Pro is outstanding as well. This smartphone features with AMOLED, 144Hz, HDR10+, 800 nits display with 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for ZTE S 30Pro that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. ZTE S 30Pro offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 8 GB of RAM & 256 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.1, A2DP, LE, USB Type-C 2.0 charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass all are present on this device. As for the key highlights, ZTE S 30Pro powered by Snapdragon 768G 5G (7 nm) processor with Adreno 620. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 11, MyOS 11. Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Black, Pink/Blue.ZTE S30 Pro Camera Information:
ZTE S 30Pro will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF & 8 MP, f/2.4, 120˚, 16mm (ultrawide) & 2 MP, f/2.4, (macro) & 2 MP, f/2.4, (depth). This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 44 MP camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.ZTE S 30Pro Battery:
ZTE S 30Pro is powered by a Li-Ion 4200 mAh, non-removable battery. For charging, you will get Fast charging 55W charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***