Samsung M22
19 Dec 2021

| 6.4 inches 720 x 1600 pixels | |
|
48 MP
1080p@30fps | |
| 6 GB 64 GB | |
|
|
5000 mAh Fast charging 15W |
6.4 " 720 x 1600 pixels, | 48 MP 1080p@30fps | 6 GB Mediatek Helio | 5000 mAh Fast charging 15W |
| Price | ৳ 22,990 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2021 |
| Body | |
| Dimension | 159.9 x 74 x 8.4 mm (6.30 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display | |
| Type | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~274 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 20 MP, f/2.2, (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 6 GB 8 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 11, One UI 3.1 |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | Unspecified |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Awesome Black, Awesome White, Awesome Blue, Awesome Violet |
| Battery | |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 15W |
Samsung M22 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 25,990 (Expected) |
Samsung M22 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2021, September 14 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2021, October 13 |
| Body | Dimensions | 159.9 x 74 x 8.4 mm (6.30 x 2.91 x 0.33 in) |
|---|---|---|
| Weight | 186 g (6.56 oz) | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | Super AMOLED, 90Hz, 600 nits (HDR) |
|---|---|---|
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~274 ppi density) |
| Platform | OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI Core 5.1 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Quad | 48 MP, f/2.0, (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | Yes | |
| Radio | Unspecified | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), unspecified sensors |
|---|
| Battery | Type | Li-Po 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Misc | Colors | Black, White, Light Blue |
|---|---|---|
| Models | SM-M225FV, SM-M225FV/DS | |
| SAR EU | 0.62 W/kg (head) 1.24 W/kg (body) | |
| Price | About 230 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***