Realme Q5
18 Apr 2022

| 6.6 inches 1080 x 2412 pixels | |
|
50 MP
1080p@30fps | |
| 6 GB 64 GB | |
|
|
5000 mAh Fast charging 65W |
6.6 " 1080 x 2412 pixels, | 50 MP 1080p@30fps | 6 GB Snapdragon 695 | 5000 mAh Fast charging 65W |
| Price | ৳ 35,000 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2022 |
| Body | |
| Dimension | 164.3 x 75.6 x 8.5 mm (6.47 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.8 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Feature | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC |
| RAM | 6 GB 8 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 12, Realme UI 3.0 |
| Chipset | Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Radio | Unspecified |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Color | Black, Blue |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 65W |
Realme Q5 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Realme Q5 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 5G bands | 1, 28, 41, 77, 78 SA/NSA | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | Announced | 2022, April 20 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, April 28 |
| Body | Dimensions | 164.3 x 75.6 x 8.5 mm (6.47 x 2.98 x 0.33 in) |
|---|---|---|
| Weight | 195 g (6.88 oz) | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 120Hz, 600 nits (peak) |
|---|---|---|
| Size | 6.6 inches, 104.8 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Platform | OS | Android 12, Realme UI 3.0 |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) | |
| GPU | Adreno 619 |
| Memory | Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
|---|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Main Camera | Triple | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
|---|---|---|
| Features | HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD | |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS | |
| NFC | No | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 65W wired, 100% in 48 min |
| Misc | Colors | Black, Silver, Yellow |
|---|---|---|
| Models | RMX3478 | |
| Price | About 200 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***