Oukitel C21
02 Feb 2021

| 6.4 Inch 1080 x 2310 Pixels | |
|
16 MP
1080 | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
4000 mAh |
6.4 " 1080 x 2310 Pixels | 16 MP 1080 | 4 GB MediaTek Helio | 4000 mAh |
| Price | ৳ 12,999 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Dual Standby) |
| Announced | January, 2021 |
| Body | |
| Dimension | 157.3 x 75.5 x 8.75 mm |
| Weight | 170 gram |
| Build | Plastic body, front glass |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive screen support 16 Million colors |
| Size | 6.4 Inch (~ 92% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2310 Pixels (FHD +), ratio 19.25:9 (~ 403 Pixels per inch) |
| Camera | |
| Primary | 16 MP, f/2.0, (wide), PDAF, AF 2 MP, f/2.4, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | Phase Detection autofocus, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode, Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Exposure compensation, ISO control, LED Flash |
| Video | 1080 Pixel 30 fps |
| Secondary | 20 MP, f/2.0, Wide Angle Primary Camera |
| Feature | HDR |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | MediaTek Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0GHz Cortex-A73 & 4x2.0GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali- G72 MP3 |
| Sensor | Fingerprint, ambient light, accelerometer, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Blue, Purple, Black |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
Oukitel C21 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Oukitel C21 Full Specifications
Oukitel C21 price in Bangladesh:
Recently Oukitel introduced Oukitel C21 smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Oukitel C 21 price in Bangladesh is 12999 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Oukitel C21 Full Specifications:
It measures 157.3 x 75.5 x 8.75 mm and weights 170 gram. This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Oukitel C 21 is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD capacitive screen support 16 Million colors display with 6.4 Inch (~ 92% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for Oukitel C21 that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Oukitel C21 offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 4 GB of RAM & 64 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, USB Type-C, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint, ambient light, accelerometer, proximity, compass all are present on this device. As for the key highlights, Oukitel C 21 powered by MediaTek Helio P60 (12 nm) processor with Mali- G72 MP3. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 10. Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Blue, Purple, Black.Oukitel C21 Camera Information:
Oukitel C21 will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 16 MP, f/2.0, (wide), PDAF, AF & 2 MP, f/2.4, (ultrawide) & 2 MP, f/2.4, (macro) & 2 MP, f/2.4, (depth). This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 20 MP, f/2.0, Wide Angle Primary Camera camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Oukitel C 21 Battery:
Oukitel C 21 is powered by a Li-Po 4000 mAh, non-removable battery. For charging, you will get charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***
বসুন্ধরা কি oukitel c21 ফোনটা পাওয়া যায়