Micromax In note 1
03 Nov 2020

| 6.67 inches 1080 x 2400 pixels | |
|
48 MP
1080p@30fps | |
| 64 GB | |
|
|
5000 mAh Fast charging 18W |
6.67 " 1080 x 2400 pixels, | 48 MP 1080p@30fps | MediaTek Helio | 5000 mAh Fast charging 18W |
| Price | ৳ 13,000 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | November, 2020 |
| Body | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 450 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
| Camera | |
| Primary | Quad 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 115? (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | Unspecified |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Green, White |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 18W Reverse charging |
Micromax In note 1 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Micromax In note 1 Full Specifications
Micromax In note 1 price in Bangladesh:
Recently Micromax introduced Micromax In note 1 smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Micromax In note 1 price in Bangladesh is 13000 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Micromax In note 1 Full Specifications:
It measures and weights . This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Micromax In note 1 is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD, 450 nits (peak) display with 6.67 inches, 107.4 cm2 display. It’s quite possible for Micromax In note 1 that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Micromax In note1 offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with of RAM & 64 GB & 128 GB of storage variant.For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass all are present on this device. As for the key highlights, In note 1 powered by MediaTek Helio G85 (12nm) processor with Mali-G52 MC2. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 10.Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Green, White.Micromax In note 1 Camera Information:
In note 1 will give you the opportunity to capture your moments as this device provides Quad 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF & 5 MP, f/2.2, 115? (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm & 2 MP, f/2.4, (macro) & 2 MP, f/2.4, (depth). This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.06", 1.0µm camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Micromax In note1 Battery:
Micromax In note1 is powered by a Li-Po 5000 mAh, non-removable battery. For charging, you will get Fast charging 18W & Reverse charging charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***