Micromax Bharat Go
23 May 2018

| 4.5 inches 480 x 854 pixels | |
|
5 MP
480p | |
| 1 GB 8 GB | |
|
|
2000 mAh |
4.5 " 480 x 854 pixels, | 5 MP 480p | 1 GB Mediatek MT6737 | 2000 mAh |
| Price | ৳ 5,450 |
| General | |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | May, 2018 |
| Body | |
| Dimension | 136.5 x 67 x 9.6 mm (5.37 x 2.64 x 0.38 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Display | |
| Type | TFT LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 61.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~207 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, dual-LED dual-tone flash |
| Feature | Geo-tagging |
| Video | 480p |
| Secondary | 5 MP, LED flash |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP1 |
| Sensor | Mali-T720MP1 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Black |
| Battery | |
| Battery | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
Micromax Bharat Go Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Micromax Bharat Go Full Specifications
Micromax Bharat Go price in Bangladesh:
Recently Micromax introduced Micromax Bharat Go smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Micromax Bharat Go price in Bangladesh is 5450 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Micromax Bharat Go Full Specifications:
It measures 136.5 x 67 x 9.6 mm (5.37 x 2.64 x 0.38 in) and weights 130 g (4.59 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Micromax Bharat Go is outstanding as well. This smartphone features with TFT LCD capacitive touchscreen, 16M colors display with 4.5 inches, 61.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for Micromax Bharat Go that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Micromax Bharat Go offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 1 GB of RAM & 8 GB of storage variant.For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.0, A2DP, microUSB 2.0, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Mali-T720MP1 all are present on this device. As for the key highlights, Micromax Bharat G o powered by Mediatek MT6737 processor with Mali-T720MP1. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 8.0 Oreo (Go edition). Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Black.Micromax Bharat G o Camera Information:
Micromax BharatGo will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 5 MP, dual-LED dual-tone flash. This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 5 MP, LED flash camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Micromax BharatGo Battery:
Micromax BharatGo is powered by a Removable Li-Ion 2000 mAh battery battery. For charging, you will get charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***