Huawei nova Y60
21 Feb 2022

| 6.6 inches 720 x 1600 pixels | |
|
13 MP
1080p@30fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
5000 mAh |
6.6 " 720 x 1600 pixels, | 13 MP 1080p@30fps | 4 GB Mediatek MT6765 | 5000 mAh |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2021, September 07 |
| Body | |
| Dimension | 165.2 x 76 x 9.2 mm (6.50 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 13 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.0 |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Color | Midnight Black, Crush Green |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
Huawei nova Y60 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 16,990 (Expected) |
Huawei nova Y60 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 26, 38, 40, 41, 66 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2021, September 07 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2021, September 07 |
| Body | Dimensions | 165.2 x 76 x 9.2 mm (6.50 x 2.99 x 0.36 in) |
|---|---|---|
| Weight | 185 g (6.53 oz) | |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD |
|---|---|---|
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Platform | OS | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | Triple | 13 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP, f/2.0 |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | No | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
|---|
| Battery | Type | Li-Po 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Misc | Colors | Midnight Black, Crush Green |
|---|---|---|
| Models | WKG-LX9, Wukong-L29A | |
| Price | About 150 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***