Micromax Bharat 4 Q440
26 Jan 2018

| 5.0 inches 720 x 1280 pixels | |
|
5 MP
720p@30fps | |
| 3 GB 16 GB | |
|
|
2500 mAh |
5.0 " 720 x 1280 pixels, | 5 MP 720p@30fps | 3 GB Mediatek MT6737 | 2500 mAh |
| Price | ৳ 6,599 |
| General | |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2017 |
| Body | |
| Dimension | 144.5 x 73 x 9 mm (5.69 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Display | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, LED flash |
| Feature | Geo-tagging |
| Video | 720p@30fps |
| Secondary | 5 MP, LED flash |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 16 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Usb | microUSB 2.0 |
| Features | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Sensor | Accelerometer |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Gold, Black |
| Battery | |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh battery |
Micromax Bharat 4 Q440 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Micromax Bharat 4 Q440 Full Specifications
Micromax Bharat 4 Q440 price in Bangladesh:
Recently Micromax introduced Micromax Bharat 4 Q440 smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Micromax Bharat 4 Q440 price in Bangladesh is 6599 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Micromax Bharat 4 Q440 Full Specifications:
It measures 144.5 x 73 x 9 mm (5.69 x 2.87 x 0.35 in) and weights 150 g (5.29 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Bharat 4 Q440 is outstanding as well. This smartphone features with Capacitive touchscreen, 16M colors display with 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for Micromax Bharat 4 Q440 that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Bharat 4 Q440 offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 3 GB of RAM & 16 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.0, A2DP, microUSB 2.0 charging port. Regular all essential sensors like Accelerometer all are present on this device. As for the key highlights, Bharat 4Q440 powered by Mediatek MT6737 processor with . This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 7.0 (Nougat). Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Gold, Black.Micromax Bharat 4 Camera Information:
Micromax Bharat 4 Q440 will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 5 MP, LED flash. This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 5 MP, LED flash camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Bharat4 Q440 Battery:
Micromax 4 Q440 is powered by a Li-Ion 2500 mAh battery battery. For charging, you will get charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***