Micromax Canvas 1 2018
27 Apr 2018

| 5.7 inches 720 x 1440 pixels | |
|
8 MP
1080p | |
| 2 GB 16 GB | |
|
|
3000 mAh |
5.7 " 720 x 1440 pixels, | 8 MP 1080p | 2 GB Mediatek MT6737 | 3000 mAh |
| Price | ৳ 8,650 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2018 |
| Body | |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 8 MP, autofocus, dual-LED dual-tone flash |
| Feature | Geo-tagging, touch focus, panorama |
| Video | 1080p |
| Secondary | 5 MP, LED flash |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Sensor | Accelerometer, proximity |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Matte Black, Chrome Black |
| Battery | |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh battery |
Micromax Canvas 1 2018 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Micromax Canvas 1 2018 Full Specifications
Micromax Canvas 1 2018 price in Bangladesh:
Recently Micromax introduced Micromax Canvas 1 2018 smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Micromax Canvas 1 2018 price in Bangladesh is 8650 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Micromax1 2018 Full Specifications:
It measures and weights . This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Canvas 1 2018 is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display with 5.7 inches, 83.8 cm2 display. It’s quite possible for Canvas 1 2018 that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Canvas1 2018 offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 2 GB of RAM & 16 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.0, A2DP, microUSB 2.0, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Accelerometer, proximity all are present on this device. As for the key highlights, Canvas 1 2018 powered by Mediatek MT6737 processor with Mali-T720. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 7.0 (Nougat). Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Matte Black, Chrome Black.Canvas 1 2018 Camera Information:
Canvas 1 2018 will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 8 MP, autofocus, dual-LED dual-tone flash. This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 5 MP, LED flash camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Canvas 1 2018 Battery:
Canvas 1 2018 is powered by a Li-Ion 3000 mAh battery battery. For charging, you will get charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***