Micromax Canvas Infinity Life
24 Mar 2018

| 5.45 inches 720 x 1440 pixels | |
|
13 MP
1080p@30fps | |
| 2 GB 16 GB | |
|
|
2500 mAh |
5.45 " 720 x 1440 pixels, | 13 MP 1080p@30fps | 2 GB Mediatek MT6737 | 2500 mAh |
| Price | ৳ 11,990 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | March , 2018 |
| Body | |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 13 MP (f/2.0, 1/3", 1.12 µm), autofocus, LED flash |
| Feature | Geo-tagging, touch focus, face detection, Auto HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.0, LED flash |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat), planned upgrade to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP1 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Black |
| Battery | |
| Battery | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
Micromax Canvas Infinity Life Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Micromax Canvas Infinity Life Full Specifications
Canvas Infinity Life price in Bangladesh:
Recently Micromax introduced Infinity Life smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Micromax Canvas Infinity Life price in Bangladesh is 11990 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Infinity Life Full Specifications:
It measures and weights . This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Micromax Canvas Infinity Life is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display with 5.45 inches, 76.7 cm2 display. It’s quite possible for Micromax Canvas Infinity Life that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Canvas Infinity Life offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 2 GB of RAM & 16 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.0, A2DP, LE, microUSB 2.0, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity all are present on this device. As for the key highlights, Canvas Infinity Life powered by Mediatek MT6737 processor with Mali-T720MP1. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 7.1.2 (Nougat), planned upgrade to Android 8.0 (Oreo). Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Black.Canvas Infinity Life Camera Information:
Micromax Canvas Infinity Life will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 13 MP (f/2.0, 1/3", 1.12 µm), autofocus, LED flash. This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 8 MP, f/2.0, LED flash camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Canvas Infinity Life Battery:
Canvas Infinity Life is powered by a Removable Li-Ion 2500 mAh battery battery. For charging, you will get charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***