Micromax Infinity N12
14 Jan 2019

| 6.19 inches 720 x 1500 pixels | |
|
13 MP
1080p@30fps | |
| 3 GB 32 GB | |
|
|
4000 mAh |
6.19 " 720 x 1500 pixels | 13 MP 1080p@30fps | 3 GB Mediatek MT6762V | 4000 mAh |
| Price | ৳ 11,990 |
| General | |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | December, 2018 |
| Body | |
| Dimension | 156 x 76.2 x 8.5 mm (6.14 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.19 inches, 96.4 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1500 pixels (~269 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | Dual 13 MP, PDAF + 5 MP, depth sensor |
| Feature | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 16 MP |
| Feature | LED flash |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6762V Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Radio | FM radio, recording |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Blue Lagoon, Red Velvet, Viola, Black |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
Micromax Infinity N12 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Micromax Infinity N12 Full Specifications
Micromax Infinity N12 price in Bangladesh:
Recently Micromax introduced Micromax Infinity N12 smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Micromax Infinity N12 price in Bangladesh is 11990 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Infinity N12 Full Specifications:
It measures 156 x 76.2 x 8.5 mm (6.14 x 3.00 x 0.33 in) and weights 164 g (5.78 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Infinity N12 is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display with 6.19 inches, 96.4 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for Micromax Infinity N12 that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Micromax Infinity N12 offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 3 GB of RAM & 32 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.2, A2DP, microUSB 2.0, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity all are present on this device. As for the key highlights, Infinity N12 powered by Mediatek MT6762V Helio P22 (12 nm) processor with PowerVR GE8320. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 8.1 (Oreo). Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Blue Lagoon, Red Velvet, Viola, Black.Micromax Infinity N12 Camera Information:
Micromax Infinity N 12 will give you the opportunity to capture your moments as this device provides Dual 13 MP, PDAF + 5 MP, depth sensor. This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 16 MP camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Micromax N 12 Battery:
Infinity N12 is powered by a Non-removable Li-Po 4000 mAh battery battery. For charging, you will get charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***