Narzo 20 Pro
19 Dec 2021

| 6.5 inches 1080 x 2400 pixels | |
|
48 MP
4K@30fps | |
| 6 GB 64 GB | |
|
|
4500 mAh Fast charging 65W |
6.5 " 1080 x 2400 pixels, | 48 MP 4K@30fps, | 6 GB Mediatek Helio | 4500 mAh Fast charging 65W |
| Price | ৳ 19,990 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2020 |
| Body | |
| Dimension | 162.3 x 75.4 x 9.4 mm (6.39 x 2.97 x 0.37 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Camera | |
| Primary | Quad 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119? (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Secondary | 16 MP, f/2.1, (wide), 1/3", 1.0µm |
| Feature | HDR |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 6 GB 8 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 10, Realme UI |
| Chipset | Mediatek Helio G95 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Color | White Knight, Black Ninja |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 65W SuperDart Charge |
Narzo 20 Pro Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 19,990 (Expected) |
Narzo 20 Pro Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2020, September 21. Released 2020, September 25 |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| Body | Dimensions | 162.3 x 75.4 x 9.4 mm (6.39 x 2.97 x 0.37 in) |
|---|---|---|
| Weight | 191 g (6.74 oz) | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ) |
|---|---|---|
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | OS | Android 10, Realme UI |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM | |
| UFS 2.1 |
| Main Camera | Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | Single | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
|---|---|---|
| Features | HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30/120fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD | |
| Positioning | GPS, GLONASS | |
| NFC | No | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 4500 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 65W wired |
| Misc | Colors | White Knight, Black Ninja |
|---|---|---|
| Models | RMX2161 | |
| SAR | 0.99 W/kg (head) 0.93 W/kg (body) | |
| Price | About 170 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***