Narzo 20
18 Dec 2021

| 6.5 inches 720 x 1600 pixels | |
|
48 MP
1080p@30/60fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
6000 mAh Fast charging 18W |
6.5 " 720 x 1600 pixels, | 48 MP 1080p@30/60fps | 4 GB MediaTek Helio | 6000 mAh Fast charging 18W |
| Price | ৳ 13,990 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2020 |
| Body | |
| Dimension | 164.5 x 75.9 x 9.8 mm (6.48 x 2.99 x 0.39 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119? (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4", 1.12µm |
| Feature | HDR |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 10, Realme UI |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Color | Glory Silver, Victory Blue |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 18W Reverse charging |
Narzo 20 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 15,990 (Expected) |
Narzo 20 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2020, September 21. Released 2020, September 28 |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| Body | Dimensions | 164.5 x 75.9 x 9.8 mm (6.48 x 2.99 x 0.39 in) |
|---|---|---|
| Weight | 208 g (7.34 oz) | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 450 nits (typ), 560 nits (peak) |
|---|---|---|
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Platform | OS | Android 10, upgradable to Android 11, Realme UI 2.0 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
|---|---|---|
| Features | HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD | |
| Positioning | GPS, GLONASS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 6000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 18W wired 5W reverse wired |
| Misc | Colors | Glory Silver, Victory Blue |
|---|---|---|
| Models | RMX2193 | |
| SAR | 1.03 W/kg (head) 0.73 W/kg (body) | |
| Price | About 130 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***