Samsung A20s
19 Dec 2021

| 6.5 inches 720 x 1560 pixels | |
|
13 MP
1080p@30fps | |
| 3 GB 32 GB | |
|
|
4000 mAh Fast battery charging |
6.5 " 720 x 1560 pixels, | 13 MP 1080p@30fps | 3 GB Snapdragon 450 | 4000 mAh Fast battery charging |
| Price |
৳ |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2019 |
| Body | |
| Dimension | 163.3 x 77.5 x 8 mm (6.43 x 3.05 x 0.31 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~264 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 13 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Feature | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.0 |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| RAM | 3 GB 4 GB |
| Storage | 32 GB 64 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0 |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Features | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Color | Green, Black, Red |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 15W |
Samsung A20s Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 27,990 (Expected) |
Samsung A20s Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SM-A207F/DS | |
| HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - SM-A207M/DS | ||
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - SM-A207F/DS | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 - SM-A207M/DS | ||
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2019, September 24. Released 2019, October 05 |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| Body | Dimensions | 163.3 x 77.5 x 8 mm (6.43 x 3.05 x 0.31 in) |
|---|---|---|
| Weight | 183 g (6.46 oz) | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD |
|---|---|---|
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~264 ppi density) |
| Platform | OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, One UI Core 3.1 |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) | |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 | |
| GPU | Adreno 506 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Triple | 13 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP, f/2.0 |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
|---|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Misc | Colors | Black, Blue, Red, Green |
|---|---|---|
| Models | SM-A207F, SM-A207M, SM-A2070 | |
| SAR | 0.69 W/kg (head) 1.43 W/kg (body) | |
| SAR EU | 0.35 W/kg (head) 0.83 W/kg (body) | |
| Price | About 250 EUR |
Samsung Galaxy A20s 3/32GB Official Price 15499
Samsung Galaxy A20s 4/64GB Official Price 16999
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***