Samsung A70
19 Dec 2021

| 6.7 inches 1080 x 2400 pixels | |
|
32 MP
2160p@30fps | |
| 6 GB 128 GB | |
|
|
4500 mAh Fast battery charging |
6.7 " 1080 x 2400 pixels | 32 MP 2160p@30fps, | 6 GB Qualcomm SDM675 | 4500 mAh Fast battery charging |
| Price | ৳ 38,990 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | March, 2019 |
| Body | |
| Dimension | 164.3 x 76.7 x 7.9 mm (6.47 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Display | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (~393 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | Triple 32 MP, f/1.7, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Feature | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/240fps |
| Secondary | 32 MP, f/2.0 |
| Feature | HDR |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| RAM | 6 GB 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
| Sensor | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Color | Coral, Blue, Black, White |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 25W |
Samsung A70 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 10,990 (Expected) |
Samsung A70 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SM-A705FN/DS | ||
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 - SM-A705YN/DS | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 20, 26, 29, 38, 40, 41, 66 - SM-A705W | ||
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 - SM-A705FN/DS | ||
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2019, March 26. Released 2019, May 01 |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| Body | Dimensions | 164.3 x 76.7 x 7.9 mm (6.47 x 3.02 x 0.31 in) |
|---|---|---|
| Weight | 183 g (6.46 oz) | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame | |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | Super AMOLED |
|---|---|---|
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, One UI 3.1 |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) | |
| GPU | Adreno 612 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM | |
| UFS 2.0 |
| Main Camera | Triple | 32 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/240fps |
| Selfie camera | Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | Yes (market/region dependent) | |
| Radio | FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|---|
| ANT+ Bixby natural language commands and dictation |
| Battery | Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
|---|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Misc | Colors | Coral, Blue, Black, White |
|---|---|---|
| Models | SM-A705F, SM-A705FN, SM-A705GM, SM-A705MN, SM-A7050, SM-A705W, SM-A705YN, SM-A705X, SM-A705U | |
| SAR | 0.33 W/kg (head) 0.70 W/kg (body) | |
| SAR EU | 0.35 W/kg (head) 1.48 W/kg (body) | |
| Price | About 90 EUR |
| Our Tests | Performance | AnTuTu: 167750 (v7) GeekBench: 6584 (v4.4) GFXBench: 7fps (ES 3.1 onscreen) |
|---|---|---|
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal) | |
| Camera | Photo / Video | |
| Loudspeaker | Voice 68dB / Noise 69dB / Ring 81dB | |
| Audio quality | Noise -93.5dB / Crosstalk -92.4dB | |
| Battery (old) |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***