Samsung F12
19 Dec 2021

| 6.5 inches 720 x 1600 pixels | |
|
48 MP
1080p@30fps | |
| 3 GB 32 GB | |
|
|
6000 mAh Fast charging 15W |
6.5 " 720 x 1600 pixels, | 48 MP 1080p@30fps | 3 GB Exynos 850 | 6000 mAh Fast charging 15W |
| Price | ৳ 14,990 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2021 |
| Body | |
| Dimension | 164 x 75.9 x 9.7 mm (6.46 x 2.99 x 0.38 in) |
| Weight | 221 g (7.80 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Display | |
| Type | PLS IPS, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, f/2.0, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 3 GB 4 GB 6 GB |
| Storage | 32 GB 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 11, One UI 3.1 |
| Chipset | Exynos 850 (8nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Radio | Unspecified |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Attractive Black, Elegant Blue, Trendy Emerald Green |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 15W |
Samsung F12 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 15,990 (Expected) |
Samsung F12 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2021, April 05 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2021, April 12 |
| Body | Dimensions | 164 x 75.9 x 9.7 mm (6.46 x 2.99 x 0.38 in) |
|---|---|---|
| Weight | 221 g (7.80 oz) | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | PLS LCD, 90Hz |
|---|---|---|
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI 5 |
|---|---|---|
| Chipset | Exynos 850 (8 nm) | |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G52 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Quad | 48 MP, f/2.0, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio, recording | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
|---|---|---|
| Virtual proximity sensing |
| Battery | Type | Li-Po 6000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Misc | Colors | Sea Green, Sky Blue, Celestial Black |
|---|---|---|
| Models | SM-F127G, SM-F127G/DS, SM-F127F, SM-F127F/DS | |
| SAR | 1.19 W/kg (head) | |
| Price | About 130 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***