Samsung F22 4G
18 Dec 2021

| 6.4 inches 720 x 1600 pixels | |
|
48 MP
1080p@30fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
6000 mAh Fast charging 15W |
6.4 " 720 x 1600 pixels, | 48 MP 1080p@30fps | 4 GB Mediatek Helio | 6000 mAh Fast charging 15W |
| Price | ৳ 19,990 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | July, 2021 |
| Body | |
| Dimension | 160 x 74 x 9.4 mm (6.30 x 2.91 x 0.37 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display | |
| Type | Super AMOLED, 90Hz, 600 nits (HDR) |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~274 ppi density) |
| Protection | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4 GB 6 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 11, One UI Core 3.1 |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | FM radio, recording |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Denim Black, Denim Blue |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 15W |
Samsung F22 4G Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 18,990 (Expected) |
Samsung F22 4G Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 20, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2021, July 06 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2021, July 13 |
| Body | Dimensions | 160 x 74 x 9.4 mm (6.30 x 2.91 x 0.37 in) |
|---|---|---|
| Weight | 203 g (7.16 oz) | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | Super AMOLED, 90Hz, 600 nits (HDR) |
|---|---|---|
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~274 ppi density) |
| Platform | OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI core 5.1 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio, recording | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
|---|---|---|
| Virtual Proximity Sensing |
| Battery | Type | Li-Po 6000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Misc | Colors | Denim Black, Denim Blue |
|---|---|---|
| Models | SM-E225F, SM-E225F/DS | |
| SAR | 0.62 W/kg (head) | |
| Price | About 170 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***
Poctector very nice
Very nice