Samsung Galaxy M13 5G
15 Jul 2022

| 6.5 inches 720 x 1600 pixels | |
|
50 MP
1080p@30fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
5000 mAh Fast charging 15W |
6.5 " 720 x 1600 pixels, | 50 MP 1080p@30fps | 4 GB MediaTek MT6833 | 5000 mAh Fast charging 15W |
| Price | ৳ 20,000 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, July 14 |
| Body | |
| Dimension | 164.5 x 76.5 x 8.8 mm (6.48 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Camera | |
| Primary | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 5 MP, (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC |
| RAM | 4 GB 6 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 12, One UI Core 4 |
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Radio | Unspecified |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Midnight Blue, Aqua Green, Stardust Brown |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 15W |
Samsung Galaxy M13 5G Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Samsung Galaxy M13 5G Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 | |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 78 SA/NSA/Sub6 | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | Announced | 2022, July 14 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, July 23 |
| Body | Dimensions | 164.5 x 76.5 x 8.8 mm (6.48 x 3.01 x 0.35 in) |
|---|---|---|
| Weight | 195 g (6.88 oz) | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | PLS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
|---|---|---|
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | OS | Android 12, One UI Core 4 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 5 MP, f/2.0, (wide) |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS | |
| NFC | No | |
| Radio | Unspecified | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
|---|---|---|
| Virtual proximity sensing |
| Battery | Type | Li-Po 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Misc | Colors | Midnight Blue, Aqua Green, Stardust Brown |
|---|---|---|
| Models | SM-M136B, SM-M136B/DS | |
| SAR | 0.73 W/kg (head) | |
| SAR EU | 0.84 W/kg (head) 1.33 W/kg (body) | |
| Price | About 180 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***