Samsung Galaxy M14
08 Mar 2023

| 6.6 inches 1080 x 2408 pixels | |
|
50 MP
1080p@30fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
6000 mAh Fast charging 15W |
6.6 " 1080 x 2408 pixels, | 50 MP 1080p@30fps | 4 GB Exynos 1330 | 6000 mAh Fast charging 15W |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2023, March 08 |
| Body | |
| Dimension | 166.8 x 77.2 x 9.4 mm (6.57 x 3.04 x 0.37 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Display | |
| Type | PLS LCD, 90Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Camera | |
| Primary | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 5 MP, (wide) |
| Feature | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDHC (dedicated slot) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 13, One UI 5 |
| Chipset | Exynos 1330 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz & 6x2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Radio | Unspecified |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Navy Blue, Light Blue, Silver |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 15W |
Samsung Galaxy M14 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Samsung Galaxy M14 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 | |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | Announced | 2023, March 08 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2023, March 08 |
| Body | Dimensions | 166.8 x 77.2 x 9.4 mm (6.57 x 3.04 x 0.37 in) |
|---|---|---|
| Weight | 206 g (7.27 oz) | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame | |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | PLS LCD, 90Hz |
|---|---|---|
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Platform | OS | Android 13, One UI core 5.1 |
|---|---|---|
| Chipset | Exynos 1330 (5 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G68 MP2 |
| Memory | Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 13 MP, f/2.0, (wide) |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC | |
| NFC | Yes | |
| Radio | Unspecified | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | Li-Po 6000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 15W wired - international 25W wired - India |
| Misc | Colors | Navy Blue, Light Blue, Silver |
|---|---|---|
| Models | SM-M146B, SM-M146B/DS, SM-M146B/DSN | |
| SAR EU | 0.48 W/kg (head) 1.53 W/kg (body) | |
| Price | About 200 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***