Ulefone Armor 8 Pro
10 May 2021

| 6.1 inches 720 x 1560 pixels | |
|
16 MP
1080p@30fps | |
| 6 GB 128 GB | |
|
|
5580 mAh Fast charging 15W |
6.1 " 720 x 1560 pixels, | 16 MP 1080p@30fps | 6 GB Mediatek MT6771 | 5580 mAh Fast charging 15W |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28 |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Drop-to-concrete resistance from up to 1.2 m MIL-STD-810G compliant |
| Announced | 2021, April 28 |
| Body | |
| Dimension | 166 x 81.8 x 15 mm (6.54 x 3.22 x 0.59 in) |
| Weight | 282 g (9.95 oz) |
| Build | Front glass, aluminum back with rubber, aluminum frame |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Camera | |
| Primary | 16 MP, f/2.2, (wide), PDAF 5 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.2, (depth) |
| Feature | LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.2 |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 6 GB 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Black, Orange, Red |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5580 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 15W |
Ulefone Armor 8 Pro Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Ulefone Armor 8 Pro Full Specifications
Ulefone Armor 8 Pro price in Bangladesh:
Recently Ulefone introduced Armor 8 Pro smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Armor 8 Pro price in Bangladesh is not announce yet and also which is not currently available on Bangladeshi online and offline market.Armor 8 Pro Full Specifications:
It measures 166 x 81.8 x 15 mm (6.54 x 3.22 x 0.59 in) and weights 282 g (9.95 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Armor 8 Pro is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD display with 6.1 inches, 91.3 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for Armor 8 Pro that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Armor 8 Pro offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 6 GB & 8 GB of RAM & 128 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass all are present on this device. As for the key highlights, Armor 8 Pro powered by Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) processor with Mali-G72 MP3. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 11. Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Black, Orange, Red.8 Pro Camera Information:
Armor 8 Pro will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 16 MP, f/2.2, (wide), PDAF & 5 MP, f/2.4, (macro) & 2 MP, f/2.2, (depth). This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 8 MP, f/2.2 camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Armor 8 Pro Battery:
8 Pro is powered by a Li-Po 5580 mAh, non-removable battery. For charging, you will get Fast charging 15W charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***