vivo V29 Lite
03 Jun 2023

| 6.78 inches 1080 x 2400 pixels | |
|
64 MP
1080p@30fps | |
| 8 GB 128 GB | |
|
|
5000 mAh 44W wired |
6.78 " 1080 x 2400 pixels, | 64 MP 1080p@30fps | 8 GB Qualcomm SM6375 | 5000 mAh 44W wired |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2023, June 02 |
| Body | |
| Dimension | 164.3 x 74.8 x 7.9 mm (6.47 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display | |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Feature | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Memory | |
| Card | No |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Features | |
| OS | Android 13, Funtouch 13 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Magic Blue, Noble Black |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 44W wired |
vivo V29 Lite price in Bangladesh:
Recently vivo introduced vivo V29 Lite smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. vivo V29 Lite price in Bangladesh is not announce yet and also which is not currently available on Bangladeshi online and offline market.vivo V29 Lite Full Specifications:
It measures 164.3 x 74.8 x 7.9 mm (6.47 x 2.94 x 0.31 in) and weights 177 g (6.24 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of vivo V29 Lite is outstanding as well.This smartphone features with AMOLED, 120Hz, 1300 nits (peak) display with 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for vivo V29 Lite that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range.vivo V 29 Lite offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 8 GB of RAM & 128 GB of storage variant.For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD, USB Type-C 2.0 charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass all are present on this device.As for the key highlights, vivo V 29 Lite powered by Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) processor with Adreno 619. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 13, Funtouch 13.Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Magic Blue, Noble Black.vivo V29 Lite Camera Information:
vivo V29 Lite will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS & 2 MP, f/2.4, (macro) & 2 MP, f/2.4, (depth). This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 16 MP, f/2.5, (wide) & camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.vivo V 29 Lite Battery:
vivo V29Lite is powered by a Li-Po 5000 mAh, non-removable battery. For charging, you will get 44W wired & charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long.And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***