Xiaomi Redmi K50
28 Mar 2022

| 6.67 inches 1440 x 3200 pixels | |
|
48 MP
4K@30fps | |
| 8 GB 128 GB | |
|
|
5500 mAh Fast charging 67W |
6.67 " 1440 x 3200 pixels, | 48 MP 4K@30fps, | 8 GB MediaTek Dimensity | 5500 mAh Fast charging 67W, |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 41(2500), 78(3500); Sub6 |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, March 17 |
| Body | |
| Dimension | 163.1 x 76.2 x 8.5 mm (6.42 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back |
| Display | |
| Type | OLED, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~526 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, 119˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Feature | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
| Secondary | 20 MP, (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30/120fps |
| Memory | |
| Card | No |
| RAM | 8 GB 12 GB |
| Storage | 128 GB 256 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8100 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Color | Black, Gray, Blue, Green |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5500 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 67W, 80% in 30 min (advertised) Power Delivery 3.0 Quick Charge 3+ |
Xiaomi Redmi K50 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 49,990 (Expected) |
Xiaomi Redmi K50 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| CDMA 800 | ||
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| CDMA2000 1x | ||
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | Announced | 2022, March 17 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, March 22 |
| Body | Dimensions | 163.1 x 76.2 x 8.5 mm (6.42 x 3.00 x 0.33 in) |
|---|---|---|
| Weight | 201 g (7.09 oz) | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM | |
| IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Display | Type | OLED, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1200 nits (peak) |
|---|---|---|
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~526 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Platform | OS | Android 12, MIUI 13 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100 (5 nm) | |
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G610 |
| Memory | Card slot | No |
|---|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM | |
| UFS 3.1 |
| Main Camera | Triple | 48 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, 119˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
|---|---|---|
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
| Selfie camera | Single | 20 MP, (wide) |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30/120fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | No | |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) | |
| NFC | Yes | |
| Infrared port | Yes | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | Li-Po 5500 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC3, 80% in 30 min |
| Misc | Colors | Black, Gray, Blue, Green |
|---|---|---|
| Models | 22041211AC | |
| Price | About 480 EUR |
Redmi K30 5G Unofficial Price in Bangladesh : 28000 Tk (6/128 GB)
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***