Huawei nova Y61
08 Nov 2022

| 6.52 inches 720 x 1600 pixels | |
|
50 MP
1080p@30fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
5000 mAh 22.5W wired |
6.52 " 720 x 1600 pixels, | 50 MP 1080p@30fps | 4 GB Mediatek MT6765 | 5000 mAh 22.5W wired |
| Price | ৳ 19,500 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, November 01 |
| Body | |
| Dimension | 164.3 x 75.8 x 8.9 mm (6.47 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | Unspecified |
| RAM | 4 GB 6 GB |
| Storage | 64 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | EMUI 12, no Google Play Services |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Radio | Unspecified |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Color | Sapphire Blue, Mint Green, Midnight Black |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 22.5W wired |
Huawei nova Y61 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 14,990 (Expected) |
Huawei nova Y61 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - EVE-LX3 | |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EVE-LX9, EVE-LX9N | ||
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 26, 28, 38, 40, 66 - EVE-LX3 | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - EVE-LX9, EVE-LX9N | ||
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2022, November 01 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, November |
| Body | Dimensions | 164.3 x 75.8 x 8.9 mm (6.47 x 2.98 x 0.35 in) |
|---|---|---|
| Weight | 188 g (6.63 oz) | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD |
|---|---|---|
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Platform | OS | EMUI 12, no Google Play Services |
|---|---|---|
| CPU | Octa-core |
| Memory | Card slot | microSDXC |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Main Camera | Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS | |
| NFC | Yes (EVE-LX9N only) | |
| Radio | Unspecified | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 22.5W wired |
| Misc | Colors | Sapphire Blue, Mint Green, Midnight Black |
|---|---|---|
| Models | EVE-LX9, EVE-LX9N, EVE-LX3 | |
| Price | About 140 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***