Oppo Reno8 T
04 Feb 2023

| 6.43 inches 1080 x 2400 pixels | |
|
100 MP
1080p@30fps | |
| 8 GB 128 GB | |
|
|
5000 mAh 33W wired PD |
6.43 " 1080 x 2400 pixels, | 100 MP 1080p@30fps | 8 GB Mediatek MT8781 | 5000 mAh 33W wired, PD, |
| Price | ৳ 40,000 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2023, February 02 |
| Body | |
| Dimension | 160.8 x 73.8 x 7.8 mm (6.33 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 180 g or 183 g (6.35 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back or eco leather back, plastic frame |
| Display | |
| Type | AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 800 nits (peak) |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Camera | |
| Primary | 100 MP, f/1.7, 26mm (wide), AF 2 MP, f/3.3, 34mm (microscope) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
| Feature | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB 256 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 13, ColorOS 13 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Black Starlight, Orange Sunset |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 33W wired, PD, 54% in 30 min (advertised) Reverse wired |
Oppo Reno8 T Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Oppo Reno8 T Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2023, February 02 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2023, February 02 |
| Body | Dimensions | 160.8 x 73.8 x 7.8 mm (6.33 x 2.91 x 0.31 in) |
|---|---|---|
| Weight | 180 g or 183 g (6.35 oz) | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back or eco leather back, plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 800 nits (peak) |
|---|---|---|
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Platform | OS | Android 13, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC |
|---|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM | |
| UFS 2.2 |
| Main Camera | Dual | 100 MP, f/1.7, 26mm (wide), AF 2 MP, f/3.3, 34mm (microscope) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
|---|---|---|
| Features | HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD | |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS | |
| NFC | Yes | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | Li-Po 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 33W wired, PD, 54% in 30 min Reverse wired |
| Misc | Colors | Black Starlight, Orange Sunset |
|---|---|---|
| Models | CPH2481 | |
| Price | About 490 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***