Samsung Galaxy A13 (SM-A137)
15 Jul 2022

| 6.6 inches 1080 x 2408 pixels | |
|
50 MP
1080p@30fps | |
| 3 GB 32 GB | |
|
|
5000 mAh Fast charging 15W |
6.6 " 1080 x 2408 pixels, | 50 MP 1080p@30fps | 3 GB Mediatek MT6769V/CU | 5000 mAh Fast charging 15W |
| Price | ৳ 20,000 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, June |
| Body | |
| Dimension | 165.1 x 76.4 x 8.8 mm (6.5 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| Display | |
| Type | PLS LCD |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Camera | |
| Primary | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/5", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 3 GB 4 GB |
| Storage | 32 GB 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 12, One UI 4.1 |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Black, White, Blue |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 15W |
Samsung Galaxy A13 (SM-A137) Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Samsung Galaxy A13 (SM-A137) Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2022, June |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, July |
| Body | Dimensions | 165.1 x 76.4 x 8.8 mm (6.5 x 3.01 x 0.35 in) |
|---|---|---|
| Weight | 195 g (6.88 oz) | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back | |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | PLS LCD |
|---|---|---|
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Platform | OS | Android 12, upgradable to Android 14, One UI 6.1 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Quad | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | Yes | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
|---|---|---|
| Virtual proximity sensing |
| Battery | Type | Li-Po 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Misc | Colors | Black, White, Blue |
|---|---|---|
| Models | SM-A137F, SM-A137F/DSN, SM-A137F/DS | |
| SAR EU | 0.35 W/kg (head) 1.22 W/kg (body) | |
| Price | About 180 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***