Xiaomi Black Shark 5 RS
06 Apr 2022

| 6.67 inches 1080 x 2400 pixels | |
|
64 MP
4K@30/60fps | |
| 8 GB 256 GB | |
|
|
4500 mAh Fast charging 120W |
6.67 " 1080 x 2400 pixels, | 64 MP 4K@30/60fps, | 8 GB Qualcomm SM8350 | 4500 mAh Fast charging 120W, |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 8, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, March 30 |
| Body | |
| Dimension | 163.7 x 76.2 x 9.9 mm (6.44 x 3.00 x 0.39 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| Display | |
| Type | AMOLED, 144Hz, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.97", 0.7µm, PDAF 8 MP, 120˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.4, (telephoto macro) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps; HDR10+ |
| Secondary | 20 MP, f/2.5, (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | No |
| RAM | 8 GB 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 12, Joy UI 12.8 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888/888+ 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84/3.0 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Color | Black, Yellow |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 120W, 100% in 15 min (advertised) |
Xiaomi Black Shark 5 RS Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 48,990 (Expected) |
Xiaomi Black Shark 5 RS Full Specifications
| Network | Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | ||
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| CDMA2000 1xEV-DO | ||
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | Announced | 2022, March 30 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, April 04 |
| Body | Dimensions | 163.7 x 76.2 x 9.9 mm (6.44 x 3.00 x 0.39 in) |
|---|---|---|
| Weight | 220 g (7.76 oz) | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM | |
| Physical pop-up gaming triggers |
| Display | Type | AMOLED, 144Hz, 1300 nits (peak) |
|---|---|---|
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Platform | OS | Android 12, Joy UI 12.8 |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888/888+ 5G (5 nm) | |
| CPU | Octa-core (1x2.84/3.0 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Adreno 660 |
| Memory | Card slot | No |
|---|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM | |
| UFS 3.1/SSD 256GB 8GB RAM - Snapdragon 888 256GB 12GB RAM - Snapdragon 888+ |
| Main Camera | Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.97", 0.7µm, PDAF 8 MP, 120˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.4, (telephoto macro) |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps; HDR10+ |
| Selfie camera | Single | 20 MP, (wide) |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS | |
| NFC | Yes | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|
| Battery | Type | Li-Po 4500 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 120W wired, 100% in 15 min |
| Misc | Colors | Black, Yellow |
|---|---|---|
| Price | About 470 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***