Symphony i80
14 Apr 2022

| 6.09 inches 720 x 1600 pixels | |
|
8 MP
480@30fps | |
| 2 GB 32 GB | |
|
|
3450 mAh |
6.09 " 720 x 1600 pixels | 8 MP 480@30fps, | 2 GB UNISOC T310 | 3450 mAh |
| Price | ৳ 7,599 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2022 |
| Body | |
| Dimension | 156.2 x 74 x 8.95mm |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16.7M colors |
| Size | 6.09 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Camera | |
| Primary | 8 MP 2 MP |
| Feature | Autofocus, LED flash, portrait mode, night-shot |
| Video | 480@30fps, 720@30fps, 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 128 GB |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0 |
| Features | |
| OS | Android 11 (Go Edition) |
| Chipset | UNISOC T310 (12nm) |
| CPU | Octa-core, 2.0 GHz |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Sensor | Fingerprint, Accelerometer, Proximity |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Royal Blue, Mint Green |
| Battery | |
| Battery | Lithium-polymer 3450 mAh |
Symphony i80 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Symphony i80 Full Specifications
Symphony i80 price in Bangladesh:
Recently Symphony introduced Symphony i80 smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Symphony i80 price in Bangladesh is 7599 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Symphony i80 Full Specifications:
It measures 156.2 x 74 x 8.95mm and weights . This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Symphony i80 is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD capacitive touchscreen, 16.7M colors display with 6.09 inches display. It’s quite possible for Symphony i80 that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Symphony i80 offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 2 GB of RAM & 32 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, microUSB 2.0 charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint, Accelerometer, Proximity all are present on this device. As for the key highlights, Symphony i80 powered by UNISOC T310 (12nm) processor with PowerVR GE8300. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 11 (Go Edition). Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Royal Blue, Mint Green.Symphony i80 Camera Information:
Symphony i80 will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 8 MP & 2 MP. This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 8 MP camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Symphonyi80 Battery:
Symphonyi80 is powered by a Lithium-polymer 3450 mAh battery. For charging, you will get charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***