Symphony Helio 30
07 Jul 2022
6/128 GB 14,990 TK

| 6.67 inches 1080 x 2400 pixels | |
|
108 MP
1080p@30fps | |
| 6 GB 128 GB | |
|
|
5000 mAh |
6.67 " 1080 x 2400 pixels | 108 MP 1080p@30fps | 6 GB Mediatek MT6771V | 5000 mAh |
| Price | ৳ 14,990 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 27 June 2022 |
| Body | |
| Dimension | 165.2 x 77.5 x 9.5 mm (6.50 x 3.05 x 0.37 in) |
| Weight | 200g (7.05 oz) |
| Build | Front Glass, Leather Back & Plastic Frame |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16.7M colors |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 108 MP, Wide Angle Camera 5 MP, Ultra-wide Angle Camera 2 MP, Macro Camera 2 MP, Depth Camera |
| Feature | AI, Portrait Mode ,Watermark, Night Mode, Motion ,Insight Google lens, Enhance lowlight photo, Pro mode, Slow-motion, Burst, Panorama, Qr Code, Face beauty, Time laps ,interval, HDR, Flash, 4X Zoom |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 16 MP, f/2.0, Primary Selfie Camera |
| Feature | Face beauty, Display Flash, Emoji |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Usb | USB type-C 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 - 900 MHz - 64 bit |
| Sensor | Fingerprint, Accelerometer, Proximity |
| Radio | FM Radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Mint Green & Flame Orange |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 5000mAh |
Symphony Helio 30 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Symphony Helio 30 Full Specifications
Symphony Helio 30 price in Bangladesh:
Recently Symphony introduced Symphony Helio 30 smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Symphony Helio 30 price in Bangladesh is 14990 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Symphony Helio 30 Full Specifications:
It measures 165.2 x 77.5 x 9.5 mm (6.50 x 3.05 x 0.37 in) and weights 200g (7.05 oz). This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Symphony Helio 30 is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD capacitive touchscreen, 16.7M colors display with 6.67 inches, 107.4 cm2 display. It’s quite possible for Symphony Helio 30 that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Symphony Helio 30 offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 6 GB of RAM & 128 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth Yes, USB type-C 2.0, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint, Accelerometer, Proximity all are present on this device. As for the key highlights, Symphony Helio 30 powered by Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) processor with Mali-G72 MP3 - 900 MHz - 64 bit. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 11. Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Mint Green & Flame Orange.Symphony Helio 30 Camera Information:
Symphony Helio 30 will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 108 MP, Wide Angle Camera & 5 MP, Ultra-wide Angle Camera & 2 MP, Macro Camera & 2 MP, Depth Camera & & . This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 16 MP, f/2.0, Primary Selfie Camera & camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.Symphony Helio30 Battery:
Helio 30 is powered by a Non-removable Li-Po 5000mAh battery. For charging, you will get charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***