OnePlus Nord N300
25 Oct 2022

| 6.56 inches 720 x 1612 pixels | |
|
48 MP
1080p@30fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
5000 mAh Fast charging 33W |
6.56 " 720 x 1612 pixels, | 48 MP 1080p@30fps | 4 GB MediaTek MT6833P | 5000 mAh Fast charging 33W |
| Price | ৳ 25,500 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | SA/NSA |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, October 24 |
| Body | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | Unspecified |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 13, OxygenOS 13 |
| Chipset | MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Radio | Unspecified |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, SBAS, NavIC |
| Color | Midnight Jade |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 33W |
OnePlus Nord N300 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 24,990 (Expected) |
OnePlus Nord N300 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66, 71 | |
| 5G bands | 2, 25, 41, 66, 71, 77 SA/NSA | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat13 390/150 Mbps, 5G |
| Launch | Announced | 2022, October 24 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, November 03 |
| Body | Dimensions | 163.8 x 75.1 x 8 mm (6.45 x 2.96 x 0.31 in) |
|---|---|---|
| Weight | 190 g (6.70 oz) | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back | |
| SIM | Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 90Hz |
|---|---|---|
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Platform | OS | Android 12, OxygenOS |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM | |
| UFS 2.2 |
| Main Camera | Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO | |
| NFC | Yes | |
| Radio | Unspecified | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|
| Battery | Type | Li-Po 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Misc | Colors | Midnight Jade |
|---|---|---|
| Models | CPH2389 | |
| Price | About 230 EUR |
| Our Tests | Performance | AnTuTu: 335440 (v9) GeekBench: 1780 (v5.1) GFXBench: 23fps (ES 3.1 onscreen) |
|---|---|---|
| Display | 1506:1 contrast ratio, 623 nits max brightness (measured) | |
| Battery (old) |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***