Vivo Y75
25 Jan 2022

| 6.44 inches 1080 x 2400 pixels | |
|
50 MP
1080p@30fps | |
| 8 GB 128 GB | |
|
|
4050 mAh Fast Charging 44W |
6.44 " 1080 x 2400 pixels, | 50 MP 1080p@30fps, | 8 GB Mediatek MT6781 | 4050 mAh Fast Charging 44W, |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | LTE |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, May 21 |
| Body | |
| Dimension | 163.9 x 75.3 x 8.4 mm (6.45 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Build | Glass front, glass back |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Feature | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Secondary | 44 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Memory | |
| Card | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C, USB On-The-Go |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 12, Funtouch 12 |
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Color | Moonlight Shadow, Dancing Waves |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 4050 mAh, non-removable |
| Charging | Fast Charging 44W, 1-65% in 30 min (advertised) |
Vivo Y75 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 26,990 (Expected) |
Vivo Y75 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2022, May 21 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, May 21 |
| Body | Dimensions | 160.9 x 74.3 x 7.4 mm (6.33 x 2.93 x 0.29 in) |
|---|---|---|
| Weight | 172 g (6.07 oz) | |
| Build | Glass front, glass back | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | AMOLED |
|---|---|---|
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Platform | OS | Android 12, Funtouch 12 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
|---|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Main Camera | Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
|---|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | Single | 44 MP, f/2.0, (wide), AF |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | No | |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 4050 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 44W wired, 65% in 30 min |
| Misc | Colors | Moonlight Shadow, Dancing Waves |
|---|---|---|
| SAR | 1.03 W/kg (head) 0.66 W/kg (body) | |
| Price | About 240 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***