Walton S8
19 Dec 2021

| 6.78 inches 1080 x 2460 pixels | |
|
48 MP
1080p@30fps | |
| 6 GB 128 GB | |
|
|
5000 mAh 18W Fast Charging |
6.78 " 1080 x 2460 pixels, | 48 MP 1080p@30fps | 6 GB MediaTek Helio | 5000 mAh 18W Fast Charging |
| Price |
৳ |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | December, 2021 |
| Body | |
| Dimension | 169 x 76.9 x 8.6 mm |
| Weight | 205g |
| Display | |
| Type | IPS LCD + 2.5D Curved Glass + 16M colors, 90Hz |
| Size | 6.78 inches, (~88% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels, 21:9 ratio (~271 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, f/1.9, PDAF 5 MP, f/2.0, (ultrawide) 2 MP, f/2.2, depth sensor 2 MP, macro |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.0, PDAF |
| Feature | HDR |
| Video | 720p |
| Memory | |
| Card | microSD up to 256GB |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Usb | microUSB C, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | MediaTek Helio G88 SoC |
| CPU | 2.0GHz, ARM Cortex- A75 |
| GPU | Mali-G52-MC2 |
| Sensor | Fingerprint (sider-mounted), Face Unlock, Gravity (3D), Accelerator, Orientation, Light (Brightness), Proximity, Compass, Gyroscope, Game Rotation Vector |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Color | Mirror Black, Ocean Blue |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
| Charging | 18W Fast Charging Reverse Charging |
Walton S8 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Walton S8 Full Specifications
Walton S8 price in Bangladesh:
Recently Walton introduced Walton S8 smartphone. After releasing in the market, This device became the centre of audience’s attraction. Walton S8 price in Bangladesh is 20990 tk which is currently available on Bangladeshi online and offline market(***depends on stock).Walton S8 Full Specifications:
It measures 169 x 76.9 x 8.6 mm and weights 205g. This is for sure that you will be comfortable with it’s weight distribution & gripping. First impression of Walton S8 is outstanding as well. This smartphone features with IPS LCD + 2.5D Curved Glass + 16M colors, 90Hz display with 6.78 inches, (~88% screen-to-body ratio) display. It’s quite possible for Walton S8 that it will provide a flawless display performance during usage on both indoor & outdoor conditions, as well as content watching experience will satisfy you considering its price range. Walton S8 offers different storage variant for customers requirement. For this, this device comes with 6 GB of RAM & 128 GB of storage variant. For Connectivity, This device includes Wi-Fi, GPS, Bluetooth Yes, microUSB C, USB On-The-Go charging port. Regular all essential sensors like Fingerprint (sider-mounted), Face Unlock, Gravity (3D), Accelerator, Orientation, Light (Brightness), Proximity, Compass, Gyroscope, Game Rotation Vector all are present on this device. As for the key highlights, Walton S8 powered by MediaTek Helio G88 SoC processor with Mali-G52-MC2. This hardware setup is expected to run this spectacular device very decently. This device will run on Android 11. Besides, Fingerprint sensor is enough responsive & accurate. Face unlock system is also responsive. You can buy this device different colours options & each colours looks stunning & attractive as well. The colours are Mirror Black, Ocean Blue.Walton S8 Camera Information:
Walton S8 will give you the opportunity to capture your moments as this device provides 48 MP, f/1.9, PDAF & 5 MP, f/2.0, (ultrawide) & 2 MP, f/2.2, depth sensor & 2 MP, macro. This rear camera setup will satisfy you to catch-up every single moment of your life. Also, offers you 8 MP, f/2.0, PDAF camera on the front for selfies. So, its gonna be an amazing experience on mobile photography by this device. On the other hand, rear & front camera’s video quality will blow your mind with its superb quality according to it’s price range.WaltonS8 Battery:
WaltonS8 is powered by a Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery battery. For charging, you will get 18W Fast Charging & Reverse Charging charger adapter. This level of battery capacity give you a moderate backup whole day long. And, lastly, Keep your eyes on our YouTube channel if you’re interested on watching full user review of this stunning device.Walton Primo S7 3/32 GB Official Price 14999 TK
Walton Primo S7 4/64 GB Official Price 15699 TK
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***