Oppo Find N
15 Dec 2021

| 7.1 inches 1792 x 1920 pixels | |
|
50 MP
4K@30/60fps | |
| 8 GB 256 GB | |
|
|
4500 mAh Fast charging 33W |
7.1 " 1792 x 1920 pixels | 50 MP 4K@30/60fps, | 8 GB Snapdragon 888 | 4500 mAh Fast charging 33W, |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, eSIM, dual stand-by) |
| Announced | December, 2021 |
| Body | |
| Dimension | Unfolded: 132.6 x 140.2 x 8.0 mm Folded: 132.6 x 73 x 15.9 mm |
| Weight | 275 g (9.70 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus) - folded, plastic front - unfolded, glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Display | |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 1000 nits (peak) |
| Size | 7.1 inches, 162.2 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1792 x 1920 pixels (~370 ppi density) Cover display: AMOLED, Corning Gorilla Glass Victus 5.49 inches, 988 x 1972 pixels, 18:9 ratio |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Camera | |
| Primary | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, omnidirectional PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, 2x optical zoom, PDAF 16 MP, f/2.2, 14mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.09", 1.0µm |
| Feature | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Secondary | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm Cover camera: 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Feature | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | No |
| RAM | 8 GB 12 GB |
| Storage | 256 GB 512 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Usb | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| NFC | Yes (dual antenna) |
| Features | |
| OS | Android 11, ColorOS 12 |
| Chipset | Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2) |
| Color | Gloss Black, Blue, White |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 33W, 55% in 30 min, 100% in 70 min (advertised) Fast wireless charging 15W Reverse charging 10WFast wireless charging 30W, 100% in 80 min (advertised) Reverse wireless charging 10W SuperVOOC 2.0 USB Power Delivery |
Oppo Find N Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|---|---|
| Expected Price | ৳ 119,900 (Expected) |
Oppo Find N Full Specifications
| Network | Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| CDMA 800 | ||
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| CDMA2000 1xEV-DO | ||
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 | |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 66, 77, 78 SA/NSA | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | Announced | 2021, December 15 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2021, December 17 |
| Body | Dimensions | Unfolded: 132.6 x 140.2 x 8.0 mm Folded: 132.6 x 73 x 15.9 mm |
|---|---|---|
| Weight | 275 g (9.70 oz) | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus) - folded, plastic front - unfolded, glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame | |
| SIM |
| Display | Type | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 1000 nits (peak) |
|---|---|---|
| Size | 7.1 inches, 162.2 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1792 x 1920 pixels (~370 ppi density) | |
| Cover display: AMOLED, Corning Gorilla Glass Victus 5.49 inches, 988 x 1972 pixels, 18:9 ratio |
| Platform | OS | Android 11, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) | |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Adreno 660 |
| Memory | Card slot | No |
|---|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM | |
| UFS 3.1 |
| Main Camera | Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, 2x optical zoom, PDAF 16 MP, f/2.2, 14mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.09", 1.0µm |
|---|---|---|
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Selfie camera | Single | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm Cover camera: 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
|---|---|---|
| Features | HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | No |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD | |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) | |
| NFC | Yes | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | Li-Po 4500 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 33W wired, 55% in 30 min, 100% in 70 min 15W wireless 10W reverse wired |
| Misc | Colors | Black, White, Purple |
|---|---|---|
| Models | PEUM00 | |
| Price | About 1070 EUR |
| Our Tests | Performance | AnTuTu: 703131 (v8), 822513 (v9) GeekBench: 3478 (v5.1) GFXBench: 51fps (ES 3.1 onscreen) |
|---|---|---|
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal) | |
| Camera | Photo / Video | |
| Loudspeaker | -28.7 LUFS (Average) | |
| Battery (old) |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***