Samsung Galaxy Z Fold4
11 Aug 2022
12/256 GB 259,999 Taka

| 7.6 inches 1812 x 2176 pixels | |
|
50 MP
4K@60fps | |
| 12 GB 256 GB | |
|
|
4400 mAh Fast charging 25W |
7.6 " 1812 x 2176 pixels | 50 MP 4K@60fps, | 12 GB Qualcomm SM8475 | 4400 mAh Fast charging 25W, |
| Price | ৳ 259,999 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46(5200), 66(1700/2100), 71(600) |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Sim | Up to two Nano SIM and one eSIM |
| Announced | 2022, August 10 |
| Body | |
| Dimension | Unfolded: 155.1 x 130.1 x 6.3 mm Folded: 155.1 x 67.1 x 14.2-15.8 mm |
| Weight | 263 g (9.28 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| Display | |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Size | 7.6 inches, 183.2 cm2 (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1812 x 2176 pixels (~373 ppi density) |
| Protection | Cover display: Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus+ 6.2 inches, 904 x 2316 pixels, 23.1:9 ratio |
| Camera | |
| Primary | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123˚, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Secondary | 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0µm, under display Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3", 1.22µm |
| Feature | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Memory | |
| Card | No |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB 512 GB 1 TB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 12L, One UI 4.1.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 670 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Color | Graygreen, Phantom Black, Beige, Burgundy |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 4400 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 25W, 50% in 30 min (advertised) Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
Samsung Galaxy Z Fold4 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Samsung Galaxy Z Fold4 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| CDMA 800 / 1900 | ||
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| CDMA2000 1xEV-DO | ||
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 - USA | ||
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International | |
| 2, 5, 7, 12, 25, 30, 38, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - USA | ||
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| Launch | Announced | 2022, August 10 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, August 25 |
| Body | Dimensions | Unfolded: 155.1 x 130.1 x 6.3 mm Folded: 155.1 x 67.1 x 14.2-15.8 mm |
|---|---|---|
| Weight | 263 g (9.28 oz) | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame | |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) | |
| IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame Stylus support |
| Display | Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
|---|---|---|
| Size | 7.6 inches, 183.2 cm2 (~90.9% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1812 x 2176 pixels (~373 ppi density) | |
| Cover display: Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus+ 6.2 inches, 904 x 2316 pixels, 23.1:9 ratio |
| Platform | OS | Android 12L, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1.1 |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) | |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) | |
| GPU | Adreno 730 |
| Memory | Card slot | No |
|---|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM | |
| UFS 3.1 |
| Main Camera | Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 66mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 12mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 8K@24fps, 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Selfie camera | Single | 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/3.0", 2.0µm, under display Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Sound | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | No | |
| High-bitrate audio support |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | Yes | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|---|
| Samsung DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | Type | Li-Po 4400 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 25W wired, 50% in 30 min 15W wireless 4.5W reverse wireless |
| Misc | Colors | Graygreen, Phantom Black, Beige, Burgundy |
|---|---|---|
| Models | SM-F936B, SM-F936B/DS, SM-F936U, SM-F936U1, SM-F936N, SM-F936W, SM-F9360 | |
| SAR | 0.96 W/kg (head) 0.92 W/kg (body) | |
| SAR EU | 1.30 W/kg (head) 1.51 W/kg (body) | |
| Price | $ 599.00 / € 586.46 / £ 448.64 / ₹ 79,999 |
| Our Tests | Performance | AnTuTu: 964530 (v9) GeekBench: 3981 (v5.1) GFXBench: 43fps (ES 3.1 onscreen) |
|---|---|---|
| Display | 1000 nits max brightness (measured) | |
| Camera | Photo / Video | |
| Loudspeaker | -28.3 LUFS (Average) | |
| Battery (old) |
Welcome to sotophone's early Samsung Galaxy Z Flip review. A new Samsung Galaxy folding phone had been rumoured for a while – ever since the original Samsung Galaxy Fold was launched, in fact.
SAMSUNG GALAXY Z FLIP REVIEW: DESIGN
The first thing we need to talk about in this Samsung Galaxy Z Flip review is the folding mechanism. The Samsung Galaxy Fold was notoriously brittle, with problems and the phone’s fragility causing a staggered release date. The Samsung Galaxy Z Flip has taken steps to prevent this, using a “hideaway hinge” to seal the vital components away from dust and grime. It’s claimed to be built to last and it certainly doesn’t feel flimsy to open and close, with the screen able to fold over 200,000 times without issue. In one of the coolest twists of the phone’s folding design, the hinge works like a laptop rather than switching between “open” and “shut”. Called “flex mode” by Samsung, the freestop hinge splits the screen, allowing you to keep watching a video and post a comment simultaneously, or use the phone as a free-standing camera. It feels robust and stable on handling it. However, as you might expect, beyond a certain angle and the screen naturally falls into “closed” or “open” mode depending on which way the screen tilts. The external 1.1” display provides connection even in closed mode: calls, alarms, times and notifications are displayed on the slender screen. All of this, of course, is remarkably reminiscent of a retro flip-phone, which would show calls and texts on the closed LCD screen. It’s a neat nod to the past without relying on it, a la the Motorola Razr. Away from the mechanics, the phone is compact, with a large 6.7” screen folding down to a wallet-sized soft-cornered square. Those rumours regarding the inspiration of the phone being folding make-up cases were right on the money, but it also reminds us strongly of an old GameBoy Advance SP. Coming in three colourways: mirror purple, mirror black and in certain countries mirror gold, all three colourways are designed to catch light. Great for showing off to your mates, but less so for being discreet in dodgy neighbourhoods.
SAMSUNG GALAXY Z FLIP REVIEW: CAMERA
Although Samsung Galaxy Z Flip comes equipped with a punch-hole 10MP selfie camera, it’s the 12MP rear cameras with up to 8x digital zoom you’ll be using most often, as you can snap selfies with them in closed mode. In a neat twist, the external one-inch display can be used like a viewfinder, allowing you to position the camera accurately while the phone is closed. It’s actually very simple to use: tap the power button twice in closed mode to open the viewfinder, and the volume button once to snap the pic. When in flex mode, the Samsung Galaxy Z Flip is one of the first phones with its own free-standing mechanism. Leave it on the table for an hour (but don’t leave it unattended, obvs) and take a time-lapse of a sunset, for example. It’s a neat trick that uses the folding function as more than novelty, but the cameras inevitably don’t pack the punch of the Samsung Galaxy S20, which is built around its much-lauded 64MP cameras mounted on that impressive rectangular module. While our brief look at what the Z Flip cameras are capable of was impressive, the majority of our experience was centred around the folding function. Time will tell whether the cameras can hold up side-by-side with other popular phones in its price bracket, although it obviously doesn't have the impressive capabilities of the iPhone 11 Pro or S20 Ultra.
SAMSUNG GALAXY Z FLIP REVIEW: SPECS
The Samsung Galaxy Z Flip has compromised its innards in some respects, but retains a higher-end 7㎚ 64-bit Octa-Core Processor to keep pace with other phones in the same price bracket. With 8GB of RAM and 256GB of internal storage, it’s no slouch in the memory department, but there’s no SD card option to extend that memory further. A 3,300mAh battery keeps everything ticking over. It’s not as powerful as other flagship batteries, but compromises have to be made. Wireless charging and power-share capabilites come as standard, which is some consolation, but we didn’t have time to rigorously test those functions yet.
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***