Infinix Hot 11 Pro
18 Oct 2021

| 6.82 inches 720 x 1640 pixels | |
|
48 MP
1080p@30fps | |
| 4 GB 128 GB | |
|
|
5000 mAh |
6.82 " 720 x 1640 pixels | 48 MP 1080p@30fps | 4 GB Mediatek Helio | 5000 mAh |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSPA |
| 4G | LTE |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | Rumored |
| Body | |
| Dimension | 171.5 x 77.5 x 9.2 mm (6.75 x 3.05 x 0.36 in) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 48 MP, (wide), PDAF 2 MP Third, unknown camera |
| Feature | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, (wide) |
| Feature | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 11, XOS 7.6 |
| Chipset | Mediatek Helio G70 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Black, Purple, Morandi Green, Heart of Ocean |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
Infinix Hot 11 Pro Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Infinix Hot 11 Pro Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | Announced | 2021, September 17 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2021, September 21 |
| Body | Dimensions | 164.7 x 76.2 x 8.9 mm (6.48 x 3.00 x 0.35 in) |
|---|---|---|
| Weight | 201 g (7.09 oz) | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 500 nits (peak) |
|---|---|---|
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Platform | OS | Android 11, XOS 7.6 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769V/CB Helio G70 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Dual | 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1440p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
|---|---|---|
| Features | Dual-LED flash | |
| Video | 1440p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 5200 mAh |
|---|
| Misc | Colors | Silver Wave, Purple, Emerald Green, Polar Black |
|---|---|---|
| Models | X662, X662B, X689F | |
| Price | About 110 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***